Informacje

Konferencja wGospodarce.pl – „Na drodze zrównoważonego rozwoju”. Pierwsze efekty Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 maja 2017, 09:21

    Aktualizacja: 17 maja 2017, 12:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Konferencja wGospodarce.pl ma szansę stać się pierwszym, dziennikarskim bilansem działań podejmowanych przez rząd Beaty Szydło i resorty Mateusza Morawieckiego w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O dostrzegalnych efektach zmian mówić będą nie urzędnicy – a przedstawiciele biznesu i instytucji finansowych.

Realizowana przez rząd od ubiegłego roku „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w założeniach ma stać się impulsem do rozwojowej zmiany polskiej gospodarki. Ambitny plan przedstawiony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów przez wielu komentatorów określany był jako marketingowy chwyt bez pokrycia w realnych możliwościach budżetu. Redakcja portalu wGospodarce.pl mówi zatem pierwsze „sprawdzam!”. Już w środę, 17 maja zapraszamy na pierwszą konferencję wGospodarce.pl zatytułowaną „Na drodze zrównoważonego rozwoju”. Obecność na konferencji potwierdził wicepremier Mateusz Morawiecki.

Po roku od prezentacji założeń planu zaprosiliśmy do wspólnej debaty zarówno przedstawicieli resortów rozwoju i finansów, jak i reprezentantów instytucji finansowych i biznesu. W trzech panelach dyskusyjnych spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przynosi dające się zauważyć efekty. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju: „Wiodącą zasadą Strategii jest zrównoważy rozwój całego kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym. Natomiast najważniejszym założeniem, że z jej efektów skorzystają wszyscy obywatele”. Czy tak jest, odpowiedzą prezesi wyróżniających się firm i przedsiębiorstw, których zdanie będziemy mogli skonfrontować na miejscu z szefami instytucji realizujących plan Morawieckiego.

Wśród dostrzegalnych efektów Strategii już dziś wymienić można rosnące wskaźniki gospodarcze – Polska zajęła w czwartym kwartale ubiegłego roku 1 miejsce pod względem tempa wzrostu PKB wśród 10 największych gospodarek UE. Ubiegły rok, jak wskazuje MF to także osiągnięcie najniższego od 9 lat deficytu w finansach publicznych na poziomie 2,4 proc. PKB. Analitycy wskazują na efekt m.in. Programu Rodzina 500 Plus, ale czy to rzeczywiście jedyny powód? Na koniec kwietnia 2017 roku stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła najniższy od 26 lat poziom 7,7 proc. A przecież efektem „500+” miała być rzekomo ucieczka Polaków z pracy. Co więcej, w tym samym czasie wzrosła o 4,4 proc. przeciętna płaca. Podczas debat na konferencji wGospodarce.pl dziennikarze portalu i „Gazety Bankowej” postarają się znaleźć wraz z zaproszonymi gośćmi kolejne przykłady twardych efektów Konstytucji Biznesu, pakietu 100 zmian dla firm, repolonizacji sektora finansowego, a także programów wsparcia innowacyjnej gospodarki.

Obecność na organizowanej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie konferencji wGospodarce.pl potwierdzili m.in. wiceminister Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Marcin Chludziński – prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Jarosław Grzywiński, szefujący Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Andrzej Goździkowski – prezes Cedrob S.A. Wśród zaproszonych gości są też przedstawiciele Google Polska, Orange Polska, Energa S.A., Altus TFI i Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Konferencja organizowana jest przez redakcję wGospodarce.pl wraz z Polskim Funduszem Rozwoju. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu FB i na portalu www.wgospodarce.pl. Relację z debat znaleźć będzie też można na łamach tygodnika „wSieci” i miesięcznika „Gazeta Bankowa”. Wstęp na konferencję wyłącznie z zaproszeniami.

tytuł

Powiązane tematy

Komentarze