Informacje

PKO BP zaproponuje ofertę dla właścicieli kredytów we frankach szwajcarskich

br

  • Opublikowano · 22 maja 2017, 14:12

  • 5
  • Tagi: akcje banki giełda kredyty we frankach szwajcarskich PKO BP
  • Powiększ tekst

PKO BP planuje na przełomie II i III kwartału zaoferować kredytobiorcom konwersję kredytów we frankach szwajcarskich na złotówkowe – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP podczas konferencji prasowej, podsumowującej wyniki banku za I kw. 2017 r. Dodał, że byłaby to oferta dobrowolna.

Chcemy zaadresować ofertę tym, których współczynnik raty do dochodów jest powyżej 65 proc. czyli tym, którzy są słabsi ekonomicznie i bardziej odczuwają wahania koniunktury. Rata po przejściu z kredytu walutowego na złotówkowy byłaby taka sama. Kolejną byłaby sprawa posiadania nieruchomości, żeby to było jedno mieszkanie, a nie np. dla tych, którzy posiadają ich 2 lub 3. I takie kryteria byłyby brane pod uwagę przy konwersji kredytu walutowego na złotówkowy. Chcielibyśmy, aby taka oferta została przedstawiona na przełomie II i III kw. tego roku - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Wcześniej bank szacował, że z oferty mogłoby skorzystać ok. 10 proc. kredytobiorców.

Nasze dane historyczne bazują na momencie zawarcia umowy kredytowej. Teraz sytuacja kredytobiorców zmieniła się na korzyść i stąd wydaje się, że będzie chodzić o mniejszą liczbę kredytobiorców – dodał prezes PKO BP.

Bank ocenia także, że powinien osiągnąć lepsze wyniki w sprzedaży kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Myślę, że kolejne kwartały będą dużo lepsze na rynku kredytów małych i średnich przedsiębiorstw. Widzimy spadającą wartość depozytów zarówno w tym segmencie, jak i korporacji, co może być oznaczać, że firmy zaczynają inwestować i wydawać. Bardzo liczymy, że zwiększymy tutaj wolumen - powiedział Bartosz Drabikowski wiceprezes PKO BP.

Bank podał, że kredyty brutto wraz z leasingiem dla sektora MSP wzrosły o 0,8 proc. w skali kwartału i o 20 proc. r/r, w tym kredyty wzrosły kwartalnie o 0,1 proc. i spadły o 3,4 proc. w skali roku, zaś leasing wzrósł o 2,8 proc. w skali kwartału i o 260 proc. r/r.

Kredyty korporacyjne brutto wzrosły o 0,9 proc. w skali kwartału i spadły o 1,3 proc. r/r do 41,99 mld zł na koniec marca. Portfel kredytów i pożyczek netto udzielonych klientom PKO BP wyniósł 200,6 mld zł na koniec I kw. br. i nie zmienił się w ujęciu kwartalnym.

Drabikowski dodał, że dynamika wzrostu wyniku odsetkowego i prowizyjnego w tym roku będzie jednocyfrowa.

Wyniki biznesowe będą rosły, ale w niższych dynamikach. Spodziewam się jednocyfrowej dynamiki w prowizjach i myślę, że także jednocyfrowa będzie w odsetkach - powiedział Drabikowski.

Wynik odsetkowy banku w pierwszym kwartale wyniósł 2.046 mln zł co oznacza wzrost o 10,4 proc. w ujęciu rocznym. Wynik z prowizji wyniósł 710 mln zł czyli wzrósł 11,8 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj także: Zysk netto PKO BP w I kw. 2017 r. wyniósł 525 mln zł

Komentarze