Informacje

MF oczekuje, że wpływy do budżetu z VAT wzrosną w tym roku do 151 mld zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 czerwca 2017, 09:27

  • 1
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów (MF) zakłada, że tegoroczne wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT wyniosą 151 mld zł wobec 143,5 mld zł zapisanych w budżecie, wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej. Ten i przyszły rok mają dać budżetowi państwa w sumie 40 mld zł więcej z podatku od towarów i usług.

W budżetowym planie założono, że nominalny wzrost VAT wyniesie 11 proc. i przyniesie w sumie 143,5 mld zł. Z naszych ustaleń wynika, że dzisiaj fiskus patrzy przez jeszcze bardziej różowe okulary i liczy, że VAT da mu aż 151 mld zł. Gdyby udało się ten wynik zrealizować, dochody z podatku zwiększyłyby się o blisko jedną piątą w porównaniu rocznym i o ponad 5% wobec kwot zapisanych w ustawie budżetowej - czytamy w dzienniku.

Według rozmówcy DGP, z 24 mld zł wzrostu dochodów z VAT, jakie MF przewiduje na ten rok, 5 mld zł będzie osiągnięte dzięki niższym zwrotom podatku w styczniu i lutym. Zapewnił on, że kwota 151 mld zł jest planem ambitnym i raczej nie należy się spodziewać, że zostanie zrealizowany z górką.

W MF powstała też robocza prognoza dochodów z VAT na 2018 rok. Założono w niej, że z opodatkowania towarów i usług uda się w przyszłym roku uzyskać 167 mld zł, podała także gazeta.

W 2016 r. Ministerstwu Finansów nie udało się zrealizować planu dochodów z VAT. W budżecie założono, że wyniosą 128,7 mld zł, a ostatecznie okazały się o 1,6 proc. niższe.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze