Informacje

ARP przygląda się, jak polskie firmy kosmiczne mogą współpracować z innymi branżami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 czerwca 2017, 11:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Agencja Rozwoju Przemysłu analizuje potencjał polskiego przemysłu kosmicznego oraz inicjuje rozmowy biznesowe pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z branży kosmicznej - poinformował wiceprezes ARP Michał Szaniawski

Tworzymy arenę wymiany doświadczeń i dobre otoczenie biznesowe dla przyszłych projektów kosmicznych. Głównym celem Forum jest analiza potencjału rynku downstream oraz zainicjowanie rozmów biznesowych pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z tej branży. Chcemy także pokazać, że kosmiczne innowacje nie są wcale tak abstrakcyjne, jak powszechnie się uważa, a wiele z nich znajduje zastosowanie w życiu codziennym. Nasze doświadczenie pokazuje, że otwartość na współpracę przynosi ogromne korzyści. Forum Satelitarne ma być właśnie taką platformą bezpośredniego kontaktu, gdzie uczestnicy poznają swoje potrzeby technologiczne, diagnozują przeszkody i wspólnie dążą do ich rozwiązania – powiedział Szaniawski podczas Forum.

Forum Satelitarne to kolejna inicjatywa ARP w sektorze kosmicznym. Do zrealizowanych projektów należy m.in. organizacja wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego pierwszego w tej branży w Polsce programu stażowego pod nazwą „Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego". W jego ramach ośmiu młodych inżynierów rozpoczęło karierę w branży, a obecnie trwa druga edycja programu, do której wpłynęło ponad 100 zgłoszeń.

Rozwój branży kosmicznej oparty jest również na budowaniu kompetencji oraz wartości spółek z sektora technologii kosmicznych. Przykładem jest spółka Creotech Instruments, której niemal 20 proc. należy do ARP. Na początku czerwca tego roku firma otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 15 mln zł na rozwój innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Dotacja pozwoli na uruchomienie seryjnej produkcji satelitów.

W ostatnim czasie z myślą o małych innowacyjnych firmach i średnich przedsiębiorstwach ARP przygotowała także specjalną linię pożyczkową dla sektora technologii kosmicznych. Działania ARP w zakresie wspierania sektora kosmicznego zostały dostrzeżone przez MR i ujęte w znacznej części w Polskiej Strategii Kosmicznej.

ISB, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze