Informacje

Niemcy: Minister handlu USA odwołał wizytę w Berlinie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2017, 13:34

  • 1
  • Powiększ tekst

Minister handlu USA Wilbur Ross niespodziewanie odwołał zapowiedzianą na wtorek wizytę w Berlinie, nie podając przyczyn swojej decyzji. Waszyngton krytykuje Berlin za dużą nadwyżkę w handlu zagranicznym

Nie wiemy, dlaczego (Ross) odwołał wizytę, dowiedzieliśmy się o tym dopiero późnym wieczorem w poniedziałek - powiedziała minister gospodarki Niemiec Brigitte Zypries dziennikarzom w Berlinie.

Jak zaznaczyła, jednym z tematów rozmowy miał być krytykowany przez stronę amerykańską import stali z Europy, w tym z Niemiec, do USA. "Szkoda, że nie dojdzie do rozmowy" - zauważyła minister.

Dpa pisze, że Ross tłumaczył odwołanie wizyty nagłym spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Stany Zjednoczone w marcu zarzuciły kilku producentom stali dumping. W czerwcu miał zostać przedstawiony raport o tym, czy import stali z UE zagraża narodowemu bezpieczeństwu USA.

Relacje gospodarcze między Niemcami a USA są napięte od objęcia urzędu prezydenta przez Trumpa. Berlin zarzuca Waszyngtonowi protekcjonizm w handlu.

W 2016 roku Niemcy osiągnęły nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 253 mld euro. W handlu z USA nadwyżka wyniosła 49 mld euro.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze