Informacje

IDC: Smartfony w Polsce sprzedają się dobrze. Najlepiej te tańsze

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 lipca 2017, 14:59

  • 0
  • Powiększ tekst

W pierwszym kwartale 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 2 mln smartfonów, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - oszacowało IDC Polska. Według prognoz tej firmy w całym 2017 r. sprzedaż smartfonów w Polsce sięgnie poziomu 8,5 mln sztuk, a urządzenia z technologią LTE będą stanowiły 90 proc. smartfonów sprzedanych w tym roku.

IDC odnotowuje, że większość smartfonów sprzedanych w I kwartale 2017 r. stanowiły urządzenia z Androidem (89 proc. rynku). Drugie miejsce zajął iOS firmy Apple (blisko 11 proc. urządzeń sprzedanych w tym okresie). Udział pozostałych systemów operacyjnych był marginalny.

Marek Kujda z IDC Polska zwrócił uwagę, że w pierwszym kwartale bieżącego roku Microsoft zakończył dostawy smartfonów Lumia, stąd na rynku pozostały tylko dwa systemy - Android i iOS. W efekcie Android zwiększył swój udział w rynku o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016.

Liderem rynku pod względem sprzedaży telefonów zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym był Samsung, z udziałem wynoszącym ok. 30 proc. Numerem 2 w ujęciu ilościowym był Huawei, a w ujęciu wartościowym - Apple. Udział polskich marek smartfonów w I kwartale br. wyniósł ok. 3 proc. w ujęciu ilościowym.

Mimo wprowadzenia na rynek nowych modeli flagowych urządzeń, zdecydowaną większość sprzedaży - blisko 60 proc. - stanowiły modele tańsze kosztujące między 350 a 850 zł - podkreśla Marek Kujda. I dodaje, że stale rośnie też sprzedaż urządzeń o przekątnej ekranu między 5 a 6 cali. W I kw. br. stanowiły one 80 proc. wszystkich smartfonów, podczas gdy rok wcześniej jedynie 60 proc.

MJ

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze