Informacje

Duda: Chcemy stworzyć korytarz gazowy pomiędzy gazoportami Świnoujście i Krk

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 lipca 2017, 12:55

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska liczy na powołanie korytarza gazowego pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji, poinformował prezydent Andrzej Duda

Chcemy stworzyć korytarz północ-południe - korytarz gazowy pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji, ale chcemy poprzez ten system zabezpieczyć energetycznie kraje naszego regionu, by nie było sytuacji, że ktokolwiek może zastosować wobec naszej części Europy szantaż gazowy - powiedział Duda podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Dzisiaj nasze kraje łącznie importują ponad 40 mln m3 gazu rocznie i - jak przewidują eksperci - do 2030 zapotrzebowanie wzrośnie o 14%, zaś w Europie Zachodniej się obniży - dodał prezydent.

Według chorwackich planów, pływający terminal na wyspie Krk ma mieć moce 2-5 mld m3.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna to 5 mld m3 i - tj. ok. 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews) SzSz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze