Informacje

Z karuzel da się wyżyć: U podejrzanego o wyłudzenia VAT znaleziono 13 mln zł w gotówce!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lipca 2017, 16:41

  • 3
  • Powiększ tekst

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława K., podejrzanego o udział w wyłudzeniu ponad 9 mln zł podatku VAT - podała w środę Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. W mieszkaniu zatrzymanego zabezpieczono 13 mln zł w gotówce

Jak poinformował prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, podejrzanego zatrzymano we wtorek w ramach śledztwa przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu wyłudzanie podatku od towarów i usług przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. "karuzeli VAT-owskiej" i "znikającego handlowca" w obrocie paliwami.

Ustalono, że grupa działała między kwietniem 2013 r. a październikiem 2014 r. w Olsztynie, Warszawie i innych miejscach. Śledztwo w tej sprawie prowadzi - pod nadzorem prokuratury - olsztyńska delegatura ABW.

Według śledczych, zatrzymanemu we wtorek Jarosławowi K. przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzeniu podatku VAT w kwocie przekraczającej 9 mln zł.

Nadmienić należy, iż w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez podejrzanego zabezpieczono środki majątkowe w kwocie 13 mln zł w gotówce oraz dwa pojazdy o wartości około 1 mln zł - podała prokuratura.

Jak poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, zatrzymany to właściciel sieci stacji paliw, który współdziałał z zorganizowaną grupą przestępczą rozbitą wcześniej przez ABW.

Członkowie grupy mieli na celu wyłudzenia podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami, pranie pieniędzy oraz popełnianie przestępstw karno-skarbowych.

Jarosław K. świadomie nabywał po zaniżonej cenie dla sieci swoich stacji paliwo, pochodzące z procederu przestępczego. Jednocześnie przyjmował korzyści finansowe uzależnione od ilości nabytego towaru - wyjaśnił.

Według rzecznika, efektem działalności Jarosława K. było sprowadzanie do Polski większych ilości paliwa od litewskich i estońskich podmiotów. Generowało to znaczne uszczuplenia w podatku VAT. Skarb Państwa stracił przez to ponad 23 mln zł.

Żaryn poinformował również, że w prowadzonym przez delegaturę ABW w Olsztynie śledztwie postawiono dotychczas zarzuty już sześciu osobom. Zatrzymane zostały osoby kierujące grupą przestępczą i jej członkowie, a także współpracujący z nią biznesmen.

Na przełomie marca i kwietnia br. ABW zatrzymała dwóch organizatorów rozbitej grupy przestępczej oraz dwóch jej członków. W maju, na terenie Piaseczna zatrzymano w tej sprawie kolejnego członka grupy, zajmującego się rekrutowaniem i obsługą logistyczną tzw. słupów.

Zatrzymany we wtorek Jarosław K. nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Śledczy skierowali w środę do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

W ocenie olsztyńskiej prokuratury, z uwagi na zebrany materiał dowodowy przewidywane są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze