Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Miliony na koncie Serafina

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 maja 2013, 09:33

    Aktualizacja: 20 maja 2013, 09:35

  • 0
  • Powiększ tekst

"Pieniądze dla Kółek Rolniczych szły przez prywatne rachunki wpływowego działacza PSL" - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Dziennikarze gazety dotarli do informacji, iż przez konto prominentnego polityka PSL przechodziły pieniądze przeznaczone dla Kółek Rolniczych. Chodzi o milionowe kwoty.

Ministerstwo Rolnictwa w 2012 roku przekazało Krajowemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych ponad 755 tys. złotych na działalność w europejskiej organizacji COPA COGENA. Część pieniędzy wylądowała na prywatnych kontach prezesa związku Władysława Serafina – twierdzą szefowie instytucji, która dzieli dotacje. I oskarżają ministra rolnictwa, że choć wie o sprawie, wstrzymuje się z jej przekazaniem do prokuratury. Sam Serafin odpiera zarzuty, choć potwierdza, że czasowo korzystał z pieniędzy z dotacji, bo „musiał płacić zobowiązania".

Nadużycie wyszło na jaw w wyniku kontroli. Dotarli do niego dziennikarze.

„Rz" dotarła do wyników ministerialnej kontroli, podczas której wzięto pod lupę wykorzystanie przez Związek Kółek dotacji na działalność europejską. Ustalono m.in., że z konta, na które ministerstwo przelało pieniądze, na prywatne konto Serafina wypłynęło 176 tys. zł. Serafin twierdzi, że był to zwrot pożyczki, jakiej udzielił kółkom pięć lat temu.

Przez konto przepływały też pieniądze innej spółki, w radzie nadzorczej której zasiada właśnie Serafin.

Kolejne 300 tys. zł z ministerialnej dotacji trafiło do spółki Centrum Informatyczne Kółek Rolniczych (portalu zakupowego dla rolników), która kilka miesięcy później złożyła wniosek o upadłość. Właścicielem spółki jest Fundacja Rozwoju Wsi i Rolnictwa im. Norberta Aleksiewicza. W radzie nadzorczej spółki zasiada Serafin. W ubiegłym roku otrzymał za to ok. 90 tys. zł.

Ile "podejrzanych przelewów" kwestionuje kontrola?

W sumie kontrolerzy zakwestionowali 25 przelewów, a za niezgodny z umową dotacyjną uznali wydatek ponad 607 tys. zł.

Będzie doniesienie do prokuratury. Serafin broni się, twierdząc że to atak na niego.

 

Rp.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze