Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komercjalizacja nauki - powstaje nowy program badań

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 czerwca 2013, 14:43

  • 0
  • Powiększ tekst

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia nowy program BRIdge VC, którego celem jest zwiększenie skali komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Łączna na ten program wsparcia dla nowatorskich technologii przeznaczone zostanie 420 mln zł.

"Polscy naukowcy prowadzą wiele projektów potencjalnie odpowiadających na zapotrzebowanie rynku. Niestety, bez zaangażowania partnera komercyjnego na możliwie wczesnym etapie, wdrożenie wyników tych badań jest mało prawdopodobne" - wyjaśnia dyrektor NCBR, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Pilotażowe przedsięwzięcie BRIdge VC ma być pierwszym w Polsce instrumentem oferującym publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych wysokiego ryzyka (Venture Capital) już od wczesnych etapów finansowania projektów. Jego celem jest zwiększenie skali komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce przez współpracę podmiotów polskich i zagranicznych. Poinformował o tym rzecznik NCBR, Paweł Kurzyński w przesłanym komunikacie.

"Zaproponowany w programie mechanizm finansowania otwiera ścieżkę państwowych inwestycji w innowacyjne projekty. W przypadku sukcesu komercyjnego, do budżetu wrócą środki wydatkowane na projekt. Jednocześnie, zaangażowanie funduszy inwestycyjnych pozwoli na sprawniejszy transfer wyników do praktyki gospodarczej" - wyjaśnia dyrektor NCBR.

W komunikacie NCBR wyjaśniono, że system komercjalizacji badań naukowych wysokiego ryzyka zaproponowany w programie BRIdge VC nie był wcześniej dostępny w naszym kraju i wciąż nie jest w wielu krajach Europy. Przedstawiciele centrum mają nadzieję, że nowy program - w świetle doświadczeń amerykańskich, koreańskich i izraelskich - zapewni skuteczniejszy rozwój polskich innowacyjnych technologii.

Do konkursu na partnerów biznesowych zgłosiło się ponad 30 funduszy inwestycyjnych i firm doradczych, w tym 5 funduszy globalnych. Spośród nadesłanych ofert NCBR negocjuje z 4 podmiotami - dwoma w zakresie oferty inwestycyjnej i dwoma - w zakresie oferty doradczej. Oferta obejmuje osobno nauki przyrodnicze, medyczne i nauki o zdrowiu, a osobno - nauki inżynieryjne i techniczne. Z każdą parą funduszy inwestycyjnych podpisane zostanie porozumienie na wspólną realizację BRIdge VC, o wartości 210 mln zł, z czego 110 mln zł przeznaczy NCBR, natomiast 100 mln zł zapewnią fundusze. Środki te przeznaczone zostaną na finansowanie inwestycji w projektach z sektora B+R. Łączna wartość programu BRIdge VC wyniesie 420 mln zł.

Nabór do projektów inwestycyjnych w ramach BRIdge VC ma być uruchomiony jesienią.

(PAP)

lt/ ula/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze