Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielka Brytania zadowolona z wczorajszej decyzji dotyczącej handlu CO2

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 lipca 2013, 11:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Brytyjski rząd z zadowoleniem przyjął decyzję Parlamentu Europejskiego w sprawie tzw. backloadingu, czyli anulowania części uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu ETS. Podkreślił jednak konieczność strukturalnej reformy systemu handlu emisjami w UE.

"To dobra decyzja Parlamentu Europejskiego i ważny krok naprzód w polityce klimatycznej. Potrzebujemy stabilnego rynku CO2 by zapewnić inwestorom przewidywalność i zagwarantować, że redukcje emisji zostaną osiągnięte możliwie najniższym kosztem" - powiedział sekretarz ds. energii i zmian klimatu Edward Davey. Podkreślił przy tym, że do ostatecznego wejścia projektu w życie konieczna będzie zgoda Rady UE. "Czeka nas sporo pracy, by wypracować porozumienie w tej sprawie" - dodał Davey.

Brytyjski sekretarz ds. energii zaznaczył jednocześnie, że sam backloading nie rozwiązuje istoty problemu systemu handlu emisjami. "Konieczna jest strukturalna reforma systemu ETS by zapewnić rozwój niskoemisyjnej gospodarki w dłuższym horyzoncie. Wraz z 11 innymi krajami członkowskimi wzywamy Komisję Europejską do przedstawienia propozycji odpowiednich rozwiązań przed końcem tego roku" - podkreślił.

PE opowiedział się w środę za interwencją na rynku handlu emisjami CO2. W głosowaniu na sesji plenarnej 344 europosłów opowiedziało się za interwencją, 311 było przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu. Polska od początku opowiadała się przeciwko backloadingowi.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze