Przemysł aprobuje decyzję Scholza o wydłużeniu czasu pracy atomu
Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI) z zadowoleniem przyjęła poniedziałkową decyzję kanclerza Olafa Scholza, który poinformował o przedłużeniu pracy wszystkich trzech elektrowni jądrowych do połowy kwietnia 2023 roku – informuje we wtorek dpa
Jak skomentowało we wtorek BDI, decyzja kanclerza Scholza, podjęta w związku z poważnym kryzysem energetycznym, „była właściwa i od dawna potrzebna”.
Pragmatyzm zamiast ideologii jest czymś oczywistym, aby bezpiecznie przeprowadzić Niemcy przez ten kryzys energetyczny bez wstrząsów społecznych i poważnych szkód gospodarczych – uzasadniło swoją opinię BDI.
Jak podkreślili przedstawiciele przemysłu, w zależności od sytuacji podażowej i cenowej wiosną 2023 roku, trzeba będzie otwarcie i obiektywnie przedyskutować, czy konieczne będzie kontynuowanie eksploatacji elektrowni jądrowych po terminie kwietniowym.
Kanclerz Scholz zakończył swoją ogłoszoną w poniedziałek decyzja wielomiesięczny spór w ramach koalicji rządowej, zwłaszcza między Zielonymi a FDP – przypomina dpa.
Kanclerz polecił już właściwym ministrom przedstawienie propozycji legislacyjnych, aby trzy pracujące obecnie w Niemczech elektrownie jądrowe (Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland) mogły działać nadal po zakończeniu roku - najpóźniej do 15 kwietnia 2023 roku.
Czytaj też: Sasin do prezesa Taurona: Oczekuję wycofania decyzji dot. wypowiadania umów na gaz
Czytaj też: Poprawiło się zaopatrzenie w węgiel gospodarstw domowych
PAP/mt