Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Papież Franciszek przeciwko "kulturze wyrzucania"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 lipca 2013, 14:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Papież Franciszek w orędziu na styczniowy Światowy Dzień Pokoju potępi "kulturę wyrzucania", która zadowala się współczuciem dla innych w miejsce braterstwa - poinformował Watykan.

Temat najbliższego Światowego Dnia Pokoju brzmi: "Braterstwo, fundament i droga pokoju".

"Kultura dobrobytu powoduje utratę poczucia odpowiedzialności i braterskich więzi. Inni, zamiast
być naszymi bliźnimi, wydają się antagonistami, wrogami i są często uprzedmiotowiani" - głosi tekst przedstawiający zarysy przyszłego papieskiego orędzia.

Papież ponownie potępia w nim "kulturę wyrzucania" - mentalność, w której dominuje pieniądz, a ludzie traktowani są jak odpadki.

"Nierzadko zdarza się, że biedni i potrzebujący uważani są za brzemię, przeszkodę w rozwoju. W najlepszym przypadku otrzymują pomoc w formie wsparcia lub są obiektem współczucia. Nie wzywa się ich już, by dzielili dary stworzenia, dobrodziejstwa postępu i kultury, uczestniczyli w pełni przy stole życia, byli protagonistami rozwoju, pełnego i obejmującego wszystkich" - głosi dokument zapowiadający orędzie.

"Braterstwo zachęca do opiekowania się każdą osobą, w szczególności najmniejszymi i najbardziej bezbronnymi, w obliczu szerzącej się globalizacji obojętności" - wyjaśnia Watykan treść papieskiego przesłania.

Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest przez Kościół katolicki 1 stycznia; w 2014 roku przypadnie on po raz pierwszy w czasie pontyfikatu papieża Franciszka.

(PAP)

awl/ ap/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze