Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Robert Gwiazdowski: Dla przyszłego emeryta państwo jest bardziej wiarygodne niż OFE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 5 września 2013
  • 13:27
  • 2
  • Tagi: akcje biznes Centrum im. Adama Smitha emeryci emerytura emerytury gospodarka lifestyle OFE Robert Gwiazdowski ZUS
  • Powiększ tekst

Dla przyszłego emeryta bezpieczniejszy jest system państwowy i świadczenie z ZUS niż z OFE - uważa były szef rady nadzorczej ZUS, prezes Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski. Jego zdaniem w wyniku decyzji rządu na giełdzie nastąpi kilkuprocentowy spadek.

"Ci, którzy zostaną w OFE mogą mieć pecha jak się powtórzy taki rok jak 2009 czy 2011, bo jak będą przechodzili na emeryturę, a giełdy zanurkują to to, co dostaną z OFE będzie bardzo niskie" - powiedział PAP i IAR Gwiazdowski w Krynicy.

Jego zdaniem bezpieczniejsze jest państwo niż instytucje finansowe, których wyniki i kondycja finansowa zależy od tego, jak grają na giełdzie. "Wyniki gry giełdowej są o wiele mniej przewidywalne niż wzrost PKB" - podkreślił.

Przypomniał przykład Grecji i Portugalii, gdzie wierzytelności instytucji finansowych zostały obcięte o 80 proc., natomiast same emerytury zmniejszono tylko o 10 proc.

Gwiazdowski jest przekonany, że w wyniku decyzji rządu na Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpi korekta. "Wcześniej mieliśmy sztuczny wzrost. Odkąd powstały OFE pisano, że ZUS przekazał kolejną transzę środków do OFE i będą wzrosty na giełdzie. Wzrosty, które trwały od 1999 roku były spowodowane polityczną decyzją przesunięcia środków pieniężnych z rynku pracy na rynki finansowe. Teraz korekta polega na tym, że się to wyrówna" - tłumaczył.

Szef Centrum im. Adama Smitha uważa, że możemy się podziewać spadku na GPW o kilka procent. Dodał, że może nastąpić nawet większy spadek, ale z zupełnie innych, niezależnych od OFE przyczyn.

(PAP)

stk/ luo/ pad/

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

Tylko w naszym wSklepiku.pl do nabycia gadżety z logotypem wPolityce.pl!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw dwóch toreb wPolityce.pl wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego. Można je nosić także przez ramię, mają szerokie i poręczne ucho, wytrzymały materiał, mieszczą format A4.

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

oraz

Kubek wPolityce.pl

Elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.

Kubek wPolityce.pl

Komentarze