Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Tusk i Zdanowska chcą, a rząd poprze małe Expo

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 września 2013, 18:54

  • 0
  • Powiększ tekst

Łódź może być gospodarzem międzynarodowej wystawy, tzw. małego Expo - ogłosił w poniedziałek w Łodzi premier Donald Tusk. Dodał, że rząd wspólnie z władzami miasta utworzy komitet, który będzie się ubiegał o organizację wystawy.

Tzw. małe Expo, czyli International Expo, organizowane są pomiędzy wystawami światowymi. Mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Łódź miałaby się ubiegać o zorganizowanie International Expo w 2022/2023 roku, a tematem wystawy byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Jak powiedział Tusk, wniosek o zorganizowanie tej wystawy w Łodzi zgłosiła prezydent tego miasta Hanna Zdanowska.

Szef rządu przyjechał do Łodzi, aby m.in. zwiedzić rewitalizowany kompleks zabytkowej elektrociepłowni EC1. Na spotkaniu z mediami poinformował o rozpoczęciu wielkiego programu rewitalizacji, wykorzystującego pieniądze unijne w następnej perspektywie, tj. na lata 2014-2020. Na początek z unijnych środków na program przeznaczonych ma być 25 mld zł.

"Kiedy obserwujemy ewolucje naszych miast, to widzimy bardzo dużo nowych inwestycji, ale z drugiej strony widzimy też postępującą degradację budynków, nie tylko zabytkowych, ale mieszkalnych i użytkowych szczególnie w ich centrum" - mówił premier. Zwrócił uwagę, że przy realizacji tego programu nie chodzi tylko o remont elewacji, czy wymiany okien, ale o generalny remont całych kwartałów miasta.

Według niego przykładem takiej kompleksowej rewitalizacji jest Łódź. To właśnie w tym mieście prowadzona jest m.in. rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. m kw.
mln zł.

Jak informuje łódzki magistrat, Łódź będzie ubiegać się o zorganizowanie International Expo w 2022/2023 roku. Poza Łodzią, co najmniej trzy ośrodki rozważają złożenie oferty: Newcastle w Australii, Kopenhaga w Danii oraz hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. W minionych latach o organizację˙Expo 2010 i International Expo 2012 z polskich miast starał się jedynie Wrocław.

(PAP)/Opr.Jas

Powiązane tematy

Komentarze