Informacje

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Łódź kandydatem do organizacji Expo 2022. Poznaliśmy rządowego pełnomocnika i pierwsze szczegóły

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 sierpnia 2016, 14:37

  • 1
  • Powiększ tekst

Wiceminister rozwoju, Radosław Domagalski-Łabędzki będzie pełnomocnikiem rządu ds. organizacji międzynarodowej wystawy Expo 2022 w Łodzi. Polska zgłosiła kandydaturę na organizatora wystawy w czerwcu, rozstrzygnięcie zapadnie w 2017 roku.

Radosław Domagalski-Łabędzki otrzymał nominację z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Expo 2022 może stać się okazją do promocji Polski i miasta Łodzi. W ramach przygotowań do organizacji tzw. małego Expo w Łodzi przeprowadzonych zostanie szereg inwestycji. Jeśli wystawa odbędzie się w Polsce, będzie to pierwsze Expo w tej części Europy.

– Proponowany temat i tytuł wystawy to „Rewitalizacja miast i współczesne zmiany rewitalizacyjne”. Dla Łodzi jest to temat szczególnie istotny. Współczesne miasta rozwijają się głównie przez rewitalizację z uwagi na bardzo szybkie zmiany w funkcjach urbanistycznych. Jest to wielka szansa dla Polski, regionu i dla Łodzi – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Jak podał minister kultury i dziedzictwa narodowego, na razie Polska jest jedynym kandydatem do organizacji wystawy. – Z tego co wiem na razie nie ma zgłoszonych żadnych konkurentów. Walka o nominację będzie jednak długa i trudna. To byłoby wspaniałe wydarzenie wpisujące się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – stwierdził wicepremier.

Szacunkowy koszt organizacji wystawy wraz ze wszystkimi inwestycjami do 2022 roku ma wynieść 8 mld zł. – Chciałbym wyraźnie podkreślić, że koszty tej wystawy to koszty normalnego rozwoju Łodzi i regionu. To inwestycje już od dawna przewidywane m.in. tunel między stacjami kolejowymi w Łodzi. Prawie 50 proc. inwestycji miało być jednak skomercjalizowane. W tej chwili trwa weryfikacja projektów – wyjaśniał Gliński.

Czytaj także: Recesja u bram Europy, Polska na topie, Finlandia w ogonie

Wiceminister Domagalski-Łabędzki zapewnił, że kandydatura Łodzi będzie doskonale przygotowana. – Temat wystawy związany z rewitalizacją jest ważny dla Łodzi, ale też istotny dla współczesnych miast. W toku przygotowań, które właśnie rozpoczynamy, będziemy starać się zapewnić najlepsze możliwe wsparcie i mamy nadzieję, że za rok nasza kandydatura zakończy się sukcesem, i otrzymamy powierzoną nam organizację wystawy – mówił.

Zdaniem wiceministra Łódź ma duże szanse na organizację Expo. – Potencjalne kontrkandydatury nie zostały jeszcze zgłoszone i nie powinny stanowić tak dużego zagrożenia, mogącego osłabić szanse miasta Łodzi – zapewniał.

Wicepremier Gliński poinformował, że dziś zbiera się Komitet Sterujący ds. Expo 2022 powołany przez premier Szydło, by zająć się powołaniem grupy roboczej ds. promocji i ds. infrastruktury transportowej.

Głównym celem w projekcie ma być obecnie przygotowanie biznesplanu oraz złożenie dokumentów przedstawiających wizualizację wystawy, która będzie mieścić się w centrum miasta. Ma to mieć miejsce do połowy grudnia br. Decyzja Międzynarodowego Biura Wystaw ma zostać wydana pod koniec 2017 roku.

NB

Zobacz: Niemieckie media narzekają: polskie firmy rujnują nasz rynek

Powiązane tematy

Komentarze