Informacje

Polski pawilon na EXPO, fot. PAP / Paweł Supernak
Polski pawilon na EXPO, fot. PAP / Paweł Supernak

Dzień Polski na EXPO, nasz narodowy pawilon odwiedziło już 900 tys. gości

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 września 2015, 18:33

  • 1
  • Powiększ tekst

W niedzielę na wystawie światowej EXPO w Mediolanie trwa Dzień Polski. Uroczystościom przy polskim pawilonie towarzyszą pokazy kulinarne, wystawy sztuki użytkowej i wzornictwa oraz koncerty.

Według najnowszych danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada za organizację polskiej wystawy, Pawilon Polski od 1 maja odwiedziło już ponad 920 tys. osób. Jak podkreśla ARP, zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów.

„Co najmniej od kilku dni przychodzi do nas po 20 tys. osób dziennie. Ten pawilon już więcej zwiedzających nie wytrzyma” – powiedział w niedzielę dziennikarzom PAP i IAR komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej EXPO 2015, a jednocześnie szef PAIiIZ Sławomir Majman.

Organizatorzy polskiej wystawy podkreślają, że EXPO stanowi wyjątkową okazję do promocji polskiej gospodarki, kultury, turystyki i kreatywności.

„Planowaliśmy, że w ogóle przez całe EXPO odwiedzi nas 800 tys. osób. Ten wynik mamy przekroczony” – dodał.

Majman zaznaczył, że polski dzień ma na celu jeszcze bardziej przyciągnąć uwagę do polskiej wystawy na EXPO. Stwarza szanse, by pokazać, że Polska na mapie Europy jest „nowym imperium w produkcji i eksporcie żywności”.

Polski pawilon jest czwartym co do wielkości pawilonem na EXPO 2015. Jego elewacja nawiązuje do skrzynek na jabłka, których Polska jest największym eksporterem w świecie. Znalazł się w nim też sad jabłoni oraz romantyczny ogród, restauracja, sklep z polskimi produktami, sala kinowa, prezentacja polskiej produkcji spożywczej oraz różne wystawy czasowe.

Gościom pawilonu rozdano już kilka ton jabłek. Zwiedzający polską wystawę mogą też jednak spróbować innych smakołyków znad Wisły. W czasie Dnia Polski serwowane są np. grochówka i pierogi.

Nieodłącznym elementem polskiej wystawy są także koncerty chopinowskie. Odbywają się trzy razy dziennie i nawiązują do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się w Warszawie w październiku.

Z okazji Dnia Polski na EXPO odbywa się też parada z udziałem Orkiestry Wojska Polskiego Garnizonu Warszawa, wystawa porcelany użytkowej zatytułowana „Stół polski”, gdzie swoje wyroby prezentują polscy producenci.

Na wieczór zaplanowano koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej. Po raz pierwszy we Włoszech wykona ona IV symfonię Henryka Góreckiego.

Światowe wystawy EXPO uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie. Organizowane są od 1851 r. Hasłem EXPO w Mediolanie jest „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Stąd dużo uwagi zwrócono problemom produkcji żywności i jej sprawiedliwej dystrybucji, a także sprawom zdrowego odżywiania.

Z Mediolanu Michał Zabłocki (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze