Informacje

Pracodawcy RP i KIG będą wspierać kandydaturę Łodzi do organizacji "małego" Expo

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2017, 16:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Pracodawcy RP i Krajowa Izba Gospodarcza będą lobbować za kandydaturą Łodzi do organizacji "małego" Expo w 2022 r. - zakładają porozumienia pomiędzy tymi organizacjami a Ministerstwem Rozwoju - poinformował w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Tematem przewodnim polskiej wystawy ma być rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie. Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest obecnie pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich Biura Wystaw Międzynarodowych (BIE), które organizuje wystawy Expo. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden.

Liczymy na wsparcie w popieraniu naszej kandydatury. Wiele krajów członkowskich BIE konsultuje swoje decyzje z organizacjami pracodawców i przedsiębiorców. Dziękujemy organizacjom pracodawców i liczymy, że skorzystają na tym obie strony - państwo polskie i Łódź z jednej, a polski biznes z drugiej strony - powiedział wiceszef MR w rozmowie z PAP i IAR.

Jak zaznaczył, wystawy Expo mają zawsze bardzo silny aspekt gospodarczy.

Nie tylko mają na celu promowanie danego kraju i miasta, ale także międzynarodowej współpracy biznesowej – zauważył.

Kwieciński poinformował, że w czwartek MR podpisało porozumienie o współpracy z Pracodawcami RP, "organizacją biznesową, która reprezentuje dużych pracodawców w naszym kraju, dotyczące współpracy przy staraniu się przez Polskę o to, aby tzw. małe Expo w 2022 roku było zorganizowane w Łodzi".

Jutro podobną umowę podpiszemy z Krajową Izbą Gospodarczą. To o tyle ważne, że w wielu krajach ruch izbowy jest bardzo silny, u nas również. KIG to nie jest jedna izba, tylko związek stu kilkudziesięciu izb gospodarczych, które bardzo dużą część swoich działań kierują na współpracę z partnerami z zagranicy - dodał wiceminister.

Zadeklarował też: "Nasz rząd chciałby, aby - jeśli zorganizujemy taką wystawę - przełożyło się to również na rozwój naszego kraju, a nawet szerzej, naszego regionu Europy".

W Polsce, a nawet więcej - w tej części Europy - jeszcze nigdy taka wystawa nie była zorganizowana - wskazał.

Wiceminister Kwieciński przypomniał, że "raz byliśmy wybrani do organizacji Expo w Warszawie w 1940 roku, ale z powodu wojny nie doszło ono do skutku".

W ostatnich latach Wrocław starał się i o małe, i o duże Expo. Bez sukcesu. Więc teraz podejmujemy kolejną próbę i też nam nie jest łatwo, ponieważ mamy dwóch bardzo trudnych kontrkandydatów - Minneapolis w USA oraz Buenos Aires w Argentynie. To są bardzo silni kandydaci, znacznie lepiej rozpoznawalni w świecie niż Łódź. Uważamy jednak, że mamy bardzo ciekawy temat związany z rewitalizacją, który będzie cieszył się zainteresowaniem wielu miast i krajów – powiedział wiceszef resortu rozwoju.

Jak dodał, w związku z zabiegami o Expo w Łodzi, planowanych jest szereg inwestycji.

Część z nich to inwestycje już zaplanowane, ale jeżeli udałoby się uzyskać wybór Łodzi, to w takiej sytuacji szereg z tych przedsięwzięć może uzyskać priorytet - czy to z poziomu rządowego, czy regionalnego - mówił.

Jak zaznaczył, wartość planowanych inwestycji związanych bezpośrednio czy pośrednio z organizacją tej wystawy opiewa na prawie 8 mld zł.

Ale plany te chcielibyśmy realizować w przypadku wyboru Łodzi - wskazał.

Kandydaturę Łodzi w listopadzie ub.r. na sesji Światowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu zgłosił oficjalnie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wystawa ma zostać zorganizowana na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), obejmującym tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Na terenie NCŁ w grudniu ub.r. otwarto nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1, w której uruchomiono najnowocześniejsze w Polsce planetarium, oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Władze Łodzi zakładają, że tylko ok. 30 proc. obiektów wzniesionych na potrzeby Expo ma mieć charakter tymczasowy - większość pawilonów, apartamentów dla obsługi czy infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu Expo stosunkowo niedużym kosztem ma być przekształcona na biura, mieszkania, punkty o charakterze usługowym czy handlowym. Ich komercjalizacją zajmie się specjalnie powołana spółka.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. "Małe Expo" odbywa się właśnie w Astanie (Kazachstan). Jego temat to "Future Energy", czyli m.in. pozyskiwanie energii, globalne ocieplenie i zmiany klimatu.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze