Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 6 listopada 2013
  • 12:20
  • 0
  • Tagi: finanse gospodarka Narodowy Bank Polski NBP polityka pieniężna Rada Polityki Pieniężnej RPP stopy procentowe
  • Powiększ tekst

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie NBP.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,75 proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej ekonomistów uważali, że RPP pozostawi w listopadzie stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP zapowiedziała w komunikacie po październikowym posiedzeniu, że w jej ocenie stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku. Z ostatnich wypowiedzi poszczególnych członków RPP wynika, że stabilizacja stóp na obecnych poziomach może potrwać przynajmniej do połowy 2014 roku.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

W komunikacie RPP znajdą się również elementy najnowszej, listopadowej projekcji inflacji i wzrostu PKB, opracowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP. Będą to przedziały, w jakich z 50-procentowym prawdopodobieństwem ukształtują się roczne wskaźniki inflacji oraz wzrostu gospodarczego w latach 2013-2015. Projekcja stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których RPP podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych. Pełny raport o inflacji wraz z projekcją zostanie opublikowany przez NBP kilka dni później.

(PAP)

jba/ ana/ je/

Komentarze