Informacje

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Solidarna Polska chce komisji śledczej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 listopada 2013, 13:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Powołania komisji śledczej do zbadania m.in. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA, a także rzekomej korupcji w MSZ i MAC - chce Solidarna Polska.

Posłanka SP Beata Kempa nawiązując na środowej konferencji w Sejmie do ogłoszonej przez Donalda Tuska rekonstrukcji rządu oceniła, że "dzisiejsza karuzela stanowisk nie jest jedynie wymuszona potrzebą zmiany ministrów czy dobrego poczucia pana premiera". "Ona jest spowodowana koniecznością przykrycia gigantycznej afery odkrytej niedawno przez CBA" - podkreśliła. Chodzi m.in. o wtorkowe zatrzymanie przez CBA 18 osób podejrzewanych o korupcję. Ma to związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP.

Kempa uważa, że "w tle tej afery" jest 1,5 mld zł strat, spowodowanych m.in. łapówkami. "To dotyczy żon obecnych lub byłych polityków PO i może dotyczyć osób związanych z aferą Rywina" - podkreśliła posłanka. Jej zdaniem premier Donald Tusk jest świadom powagi sytuacji i chce odwrócić uwagę środowiska dziennikarskiego.

"My jako SP będziemy domagać się komisji śledczej" - zapowiedziała Kempa. W przekazanym wniosku o powołanie komisji SP domaga się zbadania, "czy premier Donald Tusk, minister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2007-2009 Grzegorz Schetyna, oraz szef MSWiA w latach 2009-2011 Jerzy Miller i inni funkcjonariusze publiczni w sposób właściwy przeprowadzili zamówienia publiczne lub sprawowali kontrolę nad zamówieniami na zakup sprzętu" przez b. MSWiA oraz KGP na kwotę 2 mld zł.

Posłowie SP wnioskują też o zbadanie zamówień publicznych zleconych przez MSZ i szefa resortu Radosława Sikorskiego w związku z obsługą prezydencji Polski w UE w 2011 r. na kwotę 34 mln zł. Chcą też, by zbadano wydatki MAC: 24 mln zł na Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i 6 mln zł na projekty informatyczne w GUS oraz nadzór nad nimi premiera oraz b. szefa MAC Michała Boniego.

Ponadto SP chce, by zbadano, czy relacje towarzyskie b. ministra transportu Sławomira Nowaka z wiceprezesem CAM Media S.A. Adamem Michalewiczem oraz obsługa przez tę spółkę kampanii wyborczych PO nie miały wpływu na wybór jej ofert przy zamówieniach publicznych, zrealizowanych w latach 2011-2013.

"Z tego co wiemy, będzie spora rzesza posłów, którzy się za tą komisją opowiedzą, bo są zainteresowani wykazaniem jak bardzo Platforma jest przeżarta korupcją" - przekonywała na konferencji Kempa. Zwróciła się też do posłów innych klubów o poparcie wniosku.

Jak mówiła, w czasie tzw. afery hazardowej i prac związanej z nią komisji śledczej, "z niepokojem patrzyła jak premier i szef komisji Mirosław Sekuła roztaczali parasol nad takimi zdarzeniami".

Zaznaczyła, że spodziewa się, iż "premier Tusk urządzi kolejną szopkę i będzie robił wszystko, by nie pokazać całej sfery patologii, która dotyczy najwyższych kręgów władzy".

(PAP)

wni/ par/ jbr/

Powiązane tematy

Komentarze