Komisja VAT: Taczanowska zaprezentowała nowe fakty
Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała w czwartek Magdalenę Taczanowską - byłą wiceprezes ds. sprzedaży spółki Sygnity, firmy, która w 2013 roku wygrała przetarg ogłoszony przez ministerstwo finansów m.in. na budowę systemu informatycznego e-Podatki.
Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała w czwartek Magdalenę Taczanowską - byłą wiceprezes ds. sprzedaży spółki Sygnity.
Magdalena Taczanowska była pytana przez członka komisji ds. VAT Wojciecha Murdzka (PiS)o to, czy mogłaby opisać okoliczności, które towarzyszyły wyborowi oferty firmy Sygnity na wykonanie zleconego przez MF systemu informatycznego e-Podatki i o „hurra optymistyczne informacje”, które - po wygraniu przetargu przez Sygnity - pojawiły się na stronie firmy, „mówiące, że to rozwiązanie pomoże uszczelnić system podatkowy”.
Świadek przypomniała, że przetarg zaczął się w 2012 r. „Najpierw pomiędzy ukazaniem się przetargu, a ukazaniem się oferty było kilka odwołań na treść SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - PAP) do Krajowej Izby Odwoławczej. Po złożeniu ofert, także było kilka odwołań. W tzw. międzyczasie firma Sygnity i inni konkurenci wykonali próbkę, która była częścią procesu przetargowego. Po kolejnej rundzie odwołań - tych odwołań było kilkanaście - podpisaliśmy kontrakt. O podpisaniu kontraktu poinformowaliśmy raportem bieżącym, do czego jesteśmy zobowiązani (…) oraz informacją PR-ową na stronie” - oświadczyła Taczanowska.
Wcześniej, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Błażej Parda (Kukiz‘15), pytał Taczanowską o system informatyczny e-Podatki, który budowała spółka Sygnity, już po wygraniu przetargu ogłoszonego przez resort finansów.
„Zespół prowadzony przeze mnie przygotowywał tę ofertę i uczestniczyłam w czterech miesiącach trwania projektu” - odpowiedziała Taczanowska.
„Na początku 2012 r. ukazało się postępowanie przetargowe na system e-Podatki, na które Sygnity odpowiedziało składając ofertę w czerwcu 2012, po czym - po odwołaniach - podpisało kontrakt z Ministerstwem Finansów - zamawiającym - w lutym 2013. W czerwcu 2013 złożyłam rezygnację ze stanowiska wiceprezesa zarządu i wypowiedzenie umowy o pracę w Sygnity SA”. - powiedziała.
Dodała, że jej rezygnacja była związana z otrzymaniem „lepszej oferty pracy”. „Od czerwca 2013 moje informacje na temat projektu są +ogólnie dostępne+ (…) z gazet” - zeznała.
Pytana przez Murdzka o skład zespołu, który brał udział w przygotowywaniu projektu e-Podatki, Taczanowska odpowiedziała, że zespół był interdyscyplinarny i „łączył wiele osób”. „Byli architekci rozwiązań, byli programiści, byli kierownicy projektu, byli radcy prawni, byli specjaliści od prawa podatkowego” - powiedziała.
Dopytywana przez Murdzka, o to kto pełnił najważniejszą rolę w tym zespole Taczanowska odpowiedziała, że nie wie.
Na wiele pytań komisji świadek odpowiadała, że „nie pamięta” i że po wygraniu przetargu przez Signity SA miała związek z ta firmą „tylko przez 4 miesiące”.
Ministerstwo Finansów prace nad programem e-Podatki rozpoczęło w 2007 r. Miał on zwiększyć efektywność poboru danin i zmniejszyć tzw. lukę podatkową. Nowy system miał zastąpić system informatyczny Poltax. Wart 232 mln zł kontrakt na wdrożenie nowego systemu e-Podatki w lutym 2013 r. trafił do firmy Sygnity SA. Według pierwotnych założeń miał wystartować z początkiem 2017 r. W kwietniu 2018 r. w związku z projektem e-Podatki na spółkę resort finansów nałożył 27 mln zł kar.
PAP/ as/