Informacje

W najnowszym numerze „wSieci Historii”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 listopada 2013, 12:20

    Aktualizacja: 25 listopada 2013, 14:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Do sprzedaży trafiło najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o nieprzerwanym trwaniu świętych polskich tradycji, Orła WRONa nie pokona – o walce „na murach” w okresie stanu wojennego, Herbert, Kelus, Nowakowski – sylwetki pisarzy niezłomnych wobec reżimu komunistycznego oraz rocznica wielkiego zwycięstwa pod Chocimiem.

To właśnie jest najgłębszy sens także polskich Wigilii, przypominać, że jest nadzieja, że nie wolno załamywać rąk

  • o nieprzerwanym trwaniu świętych polskich tradycji pisze prof. Andrzej Nowak w najnowszym numerze „wSieci Historii”.

Do części nakładu miesięcznika dołączony jest film na DVD. Obraz w reżyserii Antoniego Krauzego, „Czarny czwartek” przedstawiający wydarzenia na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, to z pewnością film, który obejrzeć trzeba. Dlaczego? – o to Agnieszka Żurek pyta prof. Jerzego Eislera, w rozmowie publikowanej w książce, do której dołączona jest płyta DVD z filmem.

Myślę, że „Czarny Czwartek” to najlepszy polski film historyczny, jaki powstał po 1989 r. Wyróżnia się tym, iż jego twórcy zaufali historii

– przekonuje prof. Eisler, historyk, dyrektor oddziału IPN w Warszawie, autor licznych opracowań na temat Grudnia 1970 r. Wydanie z książką i płytą dostępne jest w cenie 19,90 zł.

W miesięczniku Sebastian Ligarski przypomina walkę „na murach” w okresie stanu wojennego.

Wprowadzenie stanu wojennego nie zakończyło toczącej się od marca 1981 r. walki na murach pomiędzy władzami a „Solidarnością” i jej sympatykami. Początkowo zmieniły się tylko pozycje, bo to komuniści przeszli do kontrataku i zalali ulice ulotkami, afiszami i plakatami

  • pisze autor.

Cecylia Kuta kreśli sylwetki pisarzy niezłomnych wobec reżimu komunistycznego – Herberta, Kelusa i Nowakowskiego.

Pisarze, którzy nieustannie zmagali się z cenzurą i byli pod stałą kontrolą władz komunistycznych, a także tajnej policji, nie pozostali obojętni wobec rzeczywistości, lecz aktywnie uczestniczyli w procesie poszerzania swobód.(…) Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. literaci, tak jak i cały naród, zostali spacyfikowani

  • pisze autorka.

W materiale „Wiktoria Chocimska” Zbigniew Hundert podkreśla, że 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości i przypomina 340. rocznicę wielkiego zwycięstwa pod Chocimem:

„Sobieski zmierzał do całkowitego zniszczenia żywych sił nieprzyjaciela, co mieściło się w kanonie polskiej sztuki wojennej”.

Piotr Mazurek w tekście „O patronie, który Sowietom się kłaniał” argumentuje, dlaczego Karol Świerczewski nie jest dobrym patronem ulic.

Jeżeli tworzylibyśmy ranking największych czarnych charakterów w XX-wiecznej historii Polski, to bez wątpienia jedno z czołowych miejsc musielibyśmy w nim przyznać Karolowi Świerczewskiemu

– zauważa Mazurek.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Paweł Skibiński, Stanisław Żaryn.

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze