Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Pendolino osiągnęło prędkość 291 km/h

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 23 listopada 2013, 17:17

  • 5
  • Powiększ tekst

Podczas sobotnich testów prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej pociąg Pendolino w najszybszym przejeździe osiągnął rekordowe 291 km/h - poinformowało PKP Intercity.

PKP Intercity podkreśliło w komunikacie, że sobotni przejazd testowy Pendolino na Centralnej Magistrali Kolejowej, pomiędzy Górą Włodowską a Psarami, był najszybszym przejazdem pociągu w Polsce. "Po raz pierwszy na polskich torach osiągnęliśmy prędkość 291 km/h" - głosi komunikat.

Podczas wcześniejszych przejazdów testowych w sobotę Pendolino rozpędziło się do 282 km/h. Taką informację premier Donald Tusk przekazał uczestnikom sobotniej konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej.

Jak wyjaśnia PKP Intercity, w trakcie jazd testowych Pendolino sprawdzane było m.in. pod kątem współpracy z urządzeniami sterowania ruchem, procesu hamowania czy oddziaływania pola magnetycznego. Do prac badawczych wykorzystywany jest ponad 40 kilometrowy odcinek Centralnej Magistrali Kolejowej, pomiędzy Zawierciem/Górą Włodowską a Psarami/Knapówką. Kolejne jazdy testowe zaplanowano na weekendy 30 listopada - 1 grudnia oraz 7-8 grudnia.

PKP Intercity kupiło pociągi od koncernu Alstom w maju 2011 r. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/godz., budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Koszt samych pociągów to ok. 400 mln euro.

W Polsce są na razie dwa pociągi Pendolino. Trzeci może przyjechać na przełomie listopada i grudnia.

W maju przyszłego roku PKP Intercity ma mieć już osiem składów. Producent, czyli koncern Alstom, chciałby do końca lutego 2014 r. przekazać do Urzędu Transportu Kolejowego pełną dokumentację potrzebną do dopuszczenia pociągów do ruchu w Polsce. Przedstawiciele koncernu liczą, że dzięki temu w maju przyszłego roku pociąg miałby już wszystkie zezwolenia potrzebne aby jeździć po polskich torach. W regularnym ruchu Pendolino ma zacząć jeździć od grudnia 2014 r., jednak przewoźnik nie wyklucza, że poszczególne składy będą podstawiane dla pasażerów wcześniej.

Pendolino będzie mogło pokonać trasę z Warszawy do Gdańska w ok. 2 godz. 40 min., trasę do Krakowa w 2 godz. 15 min, do Katowic w 2 godz. 10 min., do Wrocławia w 3 godz. 30 min. Z Gdyni do Krakowa pociągi te przejadą w 5 godz. 20 min, do Katowic w 5 godz. 15 min, a do Gliwic w ok. 6 godz.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze