Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Orkan: strażacy interweniowali ponad 12 tys. razy

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano · 9 grudnia 2013, 07:19

  • 2
  • Tagi: huragan orkan polityka Straż Pożarna szkoda szkoda majątkowa wichura
  • Powiększ tekst

W związku z orkanem Ksawery, któremu towarzyszyły intensywne opady śniegu, od czwartku strażacy w całym kraju interweniowali 12,4 tys. razy; ostatniej nocy ok. 26 tys. odbiorców pozostawało bez prądu - podała w poniedziałek rano PAP Państwowa Straż Pożarna.

Na skutek awarii wywołanych silnymi wiatrami i opadami śniegu, energia elektryczna nie jest dostarczana do ponad 8 tys. gospodarstw domowych w województwie wielkopolskim, 6 tys. w woj. zachodniopomorskim, ponad 5 tys. w pomorskim oraz ponad 2 tys. w warmińsko-mazurskim. Prądu nie mają także mieszkańcy kilku innych regionów.

"Sytuacja pogodowa się poprawiła, wiatr osłabł. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 363 razy. Przychodzi odwilż, ale nie ma zagrożenia lokalnymi podtopieniami. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

W sumie w akcje ratunkowe w tych dniach zaangażowanych było ponad 50 tysięcy strażaków oraz kilkanaście tysięcy pojazdów - dodał.

Tragiczny bilans wichury, która od czwartku wiała nad Polską, to pięć ofiar śmiertelnych i 77 osób poszkodowanych.

Według najnowszych prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na południowym wschodzie Polski początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem. Po południu i wieczorem na północnym wschodzie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowana wysokość opadów na południu do 20 mm. W Karpatach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm. Temperatura maksymalna od 1 st. na północnym wschodzie i w kotlinach karpackich, do 8 st. na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, zachodni, skręcający na północno-zachodni i północny. Na południowym wschodzie wiatr początkowo może powodować zawieje śnieżne.

(PAP)

Komentarze