Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

KE będzie bronić zasiłków dla emigrantów

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 10 stycznia 2014, 18:13

  • 2
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska będzie bronić swobody przepływu osób i zasady niedyskryminacji w UE; jeśli Anglicy podejmą "znaczące" działania legislacyjne w tym zakresie, KE będzie reagować - zapowiada unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Lewandowski wziął udział w piątek w posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE.

Jak podkreślał, priorytetem prac Komisji Europejskiej w 2014 r. będzie m.in. obrona wspólnego rynku w zakresie swobodnego przepływu ludzi. "Ta kwestia jest zaostrzona, zwłaszcza w Anglii, ale dyskutuje się o tym również w Austrii, inaczej w Niemczech i Danii. Zasada wolności przepływu i niedyskryminacji poszczególnych narodowości będzie twardo broniona. (...) W przypadku Wielkiej Brytanii to jest kontekst najbardziej liczebnej migracji zarobkowej, jaką są Polacy. Mamy wszelkie statystki, które możemy udostępnić, że rzecz polega na uprzedzeniach, co jest bardzo niebezpiecznym sposobem  uprawiania polityki, dlatego że wszelkie statystki austriackie, brytyjskie, skandynawskie, czy analizy dostarczana przez źródła rządowe w Danii (...)  pokazują, iż migracja jest źródłem netto przychodów dla budżetów narodowych. Mamy nadwyżkę wpłacanych pieniędzy, w stosunku do (...) wykorzystania systemów opieki społecznej na Zachodzie" - powiedział.

Jak powiedział na późniejszej konferencji prasowej, brytyjskie dane statystyczne pokazują, że ze świadczeń społecznych korzystają w tym kraju w pierwszym rzędzie Anglicy, następnie obywatele Wspólnoty Narodów (ang. The Commonwealth), natomiast obywatele innych krajów UE przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, by pracować.

W ostatnim czasie dyskusja o swobodzie przepływu osób w UE ożywiła się za sprawą wypowiedzi brytyjskiego premiera Davida Camerona. Pod koniec listopada ub.r. "karygodnym niedopełnieniem obowiązków" nazwał on decyzję z 2004 roku, kiedy to rząd Partii Pracy otworzył bez ograniczeń rynek pracy dla pracowników z nowych państw UE. Efektem był przyjazd m.in. kilkuset tysięcy Polaków. Cameron napisał też w "Financial Times", że rezygnacja z wprowadzenia wobec Polaków i innych "nowych" obywateli UE przejściowych ograniczeń w dostępie do rynku pracy była "ogromnym błędem".

Zdaniem Lewandowskiego Polska pojawiła się w kontekście wypowiedzi o brytyjskim rynku pracy z uwagi na liczebność mieszkańców, "ale też trochę rykoszetem". Chodzi o otwarcie rynku pracy dla Bułgarów i Rumunów. "Trzeba bronić nie tylko zasady przepływu pracy, ale również zasady niedyskryminacji. Ten sam problem mamy z zapowiedzią opłat na autostradach niemieckich. (...) Sądzę, że jeśli będą znaczące ruchy legislacyjne po stronie angielskiej, to (...) dojdzie również do reakcji Komisji Europejskiej" - podkreślił. Jak dodał, KE ma możliwość zaskarżenia takiego kraju, jeśli łamie przepisy unijne.

W niedzielę premier Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na polskie dzieci. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25 tys. 659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze