Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

No i po latach spekulacji na kredytach walutowych doczekaliśmy się rewolucji finansowej

Tomasz Błeszyński

Tomasz Błeszyński

Doradca Rynku Nieruchomości

  • Opublikowano: 7 sierpnia 2013, 10:50

  • 2
  • Powiększ tekst

Chorwacja, Hiszpania, Węgry twierdzą, że kredyty hipoteczne denominowane są niesprawiedliwe dla konsumentów i nadają się do unieważnienia. W Chorwacji sąd nakazał bankom ich przewalutowanie, na Węgrzech rząd szykuje się do rozwiązania problemu kredytów hipotecznych. W Barcelonie sąd wydał wyrok, w którym uznał kredyt hipoteczny w walucie obcej za produkt spekulacyjny i niebezpieczny dla kredytobiorcy. Na mocy postanowienia sądu rozwiązano szkodliwą umowę kredytową umorzono odsetki, co oznacza w praktyce ze klient ma oddać wyłącznie pierwotną kwotę kredytu. Wyrok jest jeszcze nieprawomocny, ale gdyby utrzymał się w mocy otworzyłby drogę wielu kredytobiorcom w dochodzeniu swoich praw nie tylko w Hiszpanii.

A co z naszymi kredytami walutowymi ? Banki w Polsce mają się dobrze, nie podejrzewam by pozwoliły na wybuch epidemii złych kredytów. Nadal to banki dyktują warunki udzielania kredytów, przygotowują korzystne dla siebie umowy. Co na to UOKiK działający w obronie praw konsumentów, ścigający innych za klauzule niedozwolone ?

Należy śledzić losy tych zmian mogą mieć ogromne znaczenie dla rozwoju rynku hipotecznego.

Dla przypomnienia, że nadal wszystko u nas po staremu załączam mój komentarz z 2008 roku - "Kredyt hipoteczny, radość czy zmartwienie".

Powiązane tematy

Komentarze