Informacje

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci" - Janusz Szewczak o spółkach skarbu państwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 stycznia 2014, 08:27

    Aktualizacja: 27 stycznia 2014, 10:16

  • Powiększ tekst

W spółkach skarbu państwa potrzebny jest gruntowny audyt. Na razie 24 największe z nich prześwietli Centralne Biuro Antykorupcyjne – analiza Janusza Szewczaka.

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, opisuje zjawisko korupcji w spółkach skarbu państwa. - Zjawiska wielomiliardowych, wątpliwych akwizycji i inwestycji, w tym zwłaszcza zagranicznych, olbrzymich strat finansowych, podejrzanych zleceń, powszechnego luksusu zarządzających i coraz szybciej wirującej karuzeli stanowisk, nepotyzmu nie są niestety rzadkością w spółkach skarbu państwa – zauważa ekonomista.

Nawiązując do kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w spółkach, Janusz Szewczak stwierdza: „Biuro będzie sprawdzać, czy różnego rodzaju umowy, zlecenia konsultingu nie są

przykrywką dla ogromnego, nieuzasadnionego ekonomicznie i nielegalnego wypływu gigantycznych publicznych pieniędzy do prywatnych firm oraz osób, czy tego typu działania nie są formą pasożytnictwa na naszym wspólnym majątku”.

Ekonomista zastanawia się nad celowością niektórych inwestycji dokonanych przez spółki skarbu państwa. - W mediach coraz częściej pojawiają się pytania, czy rzekomo udane zagraniczne inwestycje spółek skarbu państwa idące w dziesiątki miliardów złotych są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, nadzieją na przyszłe ogromne zyski, czy raczej transferem po części publicznych pieniędzy w odległe rejony świata – pisze Janusz Szewczak i podpiera swoje przypuszczenia wieloma, budzącymi szereg pytań inwestycjami.

- Czy ma sens oraz uzasadnienie ekonomiczne inwestycja Orlenu w kanadyjską spółkę wydobywczą Trioil Resources Ltd., na którą przecież nie było zbyt wielu chętnych i która może kosztować firmę blisko 735 mln zł? Ciekawe, kiedy zwróci się prawie 200 mln zł, które w Senegalu chce zainwestować Grupa Azoty. Wiemy przecież, jak niestabilne i skorumpowane są niektóre reżimy na Czarnym Lądzie.

PGNiG musi właśnie spisać na straty blisko 550 mln zł przeznaczonych na poszukiwanie zasobów gazu w Libii (która swego czasu była obiecującą inwestycją zagraniczną), rozpoczyna się tam bowiem nowa faza wojny domowej – zastanawia się autor.

Co mogą wyjawić audyty w spółkach skarbu państwa? Gdzie lokują swoje pieniądze największe polskie spółki? Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 27 stycznia, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

 

 

 

------------------------------------------------------

------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu"

Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu

 

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.