Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Premier kłamał. Ustawa o której mówili Belka i Sienkiewicz weszła zgodnie z sugestiami szefa NBP

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 czerwca 2014, 15:00

    Aktualizacja: 17 czerwca 2014, 15:28

  • Powiększ tekst

Zapewne dla nikogo z Państwa to nie będzie zaskoczeniem, ale premier kłamał podczas wczorajszej konferencji prasowej. Konkretnie chodzi nam o projekt ustawy omawianej przez szefa NBP Marka Belkę i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Do badań zainteresował nas wpis blogerki kataryny, która wskazała na niepokojący przebieg wydarzeń wokół rozmowy.

Spotkanie Belki i Sienkiewicza miało miejsce w lipcu 2013 roku. Już w sierpniu (14) pojawia się wersja której przychylny był Jacek Rostowski. Na dowód prezentujemy wersję wirtualną: http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/173918/173924/173925/dokument82275.pdf

Dwa dni później projekt trafia do konsultacji w tym do NBP. Pamiętajmy, że 20 sierpnia pojawia się rozpowszechniona przez "Newsweek" wersja jakoby Rostowski podał się do dymisji. 2 września NBP odsyła pismo z uwagami. http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/173918/173924/173927/dokument84480.pdf

I jak pamiętamy 20 listopada mamy do czynienia z dymisją Rostowskiego. 21 listopada nominowany zostaje obecny minister Szczurek. Już dzień później ministerstwo przygotowuje nowy projekt założeń. http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/173918/173924/173925/dokument93681.pdf

I w tym projekcie mamy do czynienia z wieloma zmianami. W tym z takimi, które znamy z taśm. Jest cały nowy rozdział dotyczący "sformalizowanego wyodrębnienia instrumentów na rzecz zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej" przeniesiony metodą kopiuj/wklej z pisma NBP.

Kluczowe są proponowane zmiany. Chociażby ta traktująca o możliwości "umieszczenie odrębnego przepisu wskazującego na możliwość udzielania przez NBP kredytów w celach stabilnościowych bankom oraz innym podmiotom objętym nadzorem KNF". Obecnie w myśl ustawy o NBP Narodowy Bank Polski może "udzielać bankom kredytu refinansowego w złotych w celu uzupełnienia ich zasobów pieniężnych".

Taka zmiana znacząco poszerzyłaby możliwości kredytowe NBP - w materii podmiotów, którym mogą być udzielane kredyty.

Innym elementem jest "rotowanie się" członków RPP. Likwidowałoby dotychczasowy system oparty na dwóch kadencjach członków Rady Polityki pieniężnej.

Pojawia się też Rada Ryzyka Systemowego, która według Belki i Sienkiewicza była blokowana przez Rostowskiego.

Czyli wynika z tego, że deal był klepnięty, premier kłamał zaś sama ustawa będzie procedowana już za chwilę. Prace nad nią należy uważnie obserwować.

Dziś została przyjęta na Radzie Ministrów.

kataryna/ as/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.