Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Sasin: "Rodzina wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla w ramach procesów reprywatyzacji otrzymała zwrot 5 nieruchomości w centrum stolicy"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 grudnia 2016
  • 13:36
  • 0
  • Tagi: afera afera reprywatyzacyjna gospodarka korupcja polityka prawo samorząd
  • Powiększ tekst

Rodzina wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla w ramach procesów reprywatyzacji otrzymała zwrot 5 nieruchomości w centrum stolicy oraz odszkodowanie w wysokości 1,2 mln zł - powiedział dziś poseł PiS Jacek Sasin.

"Mamy informację, że rodzina pana wiceprezydenta Pahla w tym procesie reprywatyzacji warszawskiej bardzo aktywnie uczestniczy" - powiedział Sasin na konferencji prasowej w piątek Sasin.

"Mamy informacje mówiące o tym, że w ramach reprywatyzacji (rodzina wiceprezydenta Pahla - PAP) otrzymała zwrot 5 nieruchomości w Warszawie, atrakcyjnych nieruchomości w centrum stolicy, otrzymała również 1,2 mln zł odszkodowania za te nieruchomości, które nie mogą być zwrócone w naturze" - dodał.

Stwierdził, że zadaje to kłam informacjom przekazywanym wcześniej przez wiceprezydenta Pahla oraz Platformę Obywatelską, która - mówił Sasin - przedstawiła Pahla jako osobę niezwiązaną z procesem reprywatyzacji w Warszawie.

Zdaniem Sasina decyzje dotyczące rodziny Pahla, które zapadły w warszawskim samorządzie, powodują "ewidentny konflikt interesów".

Poseł PiS wezwał PO, żeby rozwiązała problem reprywatyzacji w Warszawie. "Problem warszawskiej reprywatyzacji i nieprawidłowości w tym procesie, nie został w dalszym ciągu, mimo zapowiedzi ze strony PO, rozwiązany" - powiedział.

Dodał, że w dalszym ciągu nie ma przeprowadzono zapowiedzianego przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz audytu ws. reprywatyzacji, a władze stolicy nie współpracują w odpowiedni sposób z organami ścigania. Dowodem tego - powiedział Sasin - jest nieprzekazanie w terminie na żądanie prokuratury informacji dotyczących nieprawidłowości, jakie miały miejsce w procesie reprywatyzacji.

"Widać wyraźnie, że toczy się gra pozorów, że samorząd warszawski nie jest w żaden sposób zainteresowany, żeby ten proceder ukrócić i żeby wyjaśnić nieprawidłowości, które miały miejsce w poprzednim czasie" - powiedział poseł PiS dodając, że PO ponosi odpowiedzialność za sprawę reprywatyzacji.

Sasin wezwał również szefa PO Grzegorza Schetynę, żeby "zamiast zajmować się personalnymi atakami na polityków PiS zajął się rzeczywiście poważnymi problemami, które dotyczą osób związanych z PO lub osób, które pełnię z ramienia PO ważne funkcje, w tym wypadku w samorządzie warszawskim".

Wokół procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł nt. okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.

Na miejsce Jóźwiaka na swojego zastępcę Gronkiewicz-Waltz powołała we wrześniu Witolda Pahla, byłego posła PO, prawnika, sędziego Trybunału Stanu. "Jest to osoba spoza Warszawy, co dla mnie jest bardzo ważne (...) Szukałam osoby, która nie ma żadnych związków z Warszawą, nie prowadzi tu żadnej praktyki adwokackiej, a jednocześnie zna problem reprywatyzacji" - uzasadniała Gronkiewicz-Waltz.

W połowie września Pahl był pytany przez dziennikarzy o wypowiedź stołecznego radnego Piotra Guziała, który stwierdził w radiu RDC, że rodzina Pahla ma roszczenia w Warszawie. "Już to komentowałem wielokrotnie, nasze drogi, jeżeli chodzi o powiązania rodzinne rozeszły się nie kilkadziesiąt, a sto kilkadziesiąt lat temu. A więc ani ja, ani moja najbliższa rodzina nie mamy żadnych roszczeń" - powiedział wówczas Pahl.

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Ponadto w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy na mocy, której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. W ubiegłym tygodniu prace nad tym projektem rozpoczął Sejm.

Stołeczny ratusz rozpisał przetarg na przeprowadzenie audytu procesu reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Wpłynęła jedna oferta, jednak miasto ją odrzuciło. Kolejne postępowanie przetargowe ratusz ogłosił 22 listopada, w wyznaczonym terminie, który minął 5 grudnia, do ratusza wpłynęły dwie oferty na przeprowadzenie audytu procesu reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, które będą teraz analizowane.

PAP/ as/

Komentarze