Informacje

PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL
PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL

Morawiecki na G20 – Karuzele vatowskie jak międzynarodowy terroryzm

Maciej Wośko

Maciej Wośko

Redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i wGospodarce.pl

  • 18 marca 2017
  • 10:50
  • 1
  • Tagi: biznes finanse G20 podatki VAT
  • Powiększ tekst

Drugi dzień szczytu ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20 w Baden Baden zdominują zapewne rozmowy między przedstawicielami krajów europejskich i amerykańską delegacją. Obecny na spotkaniu w Niemczech wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiada, że Polska może pomóc znaleźć w tych rozmowach wspólny mianownik.

Nasz rząd stara się stabilizować stabilizować sytuację – także w czasie rozmów między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Myślę, że znajdziemy wspólny mianownik w rozmowach na temat wolnego handlu i granic protekcjonizmu państwa. Pracujemy bowiem wspólnie nad złagodzeniem drastycznej nierównowagi między wieloma krajami – mówił Morawiecki. - To dotyczy także problemów migracyjnych i wparcia Afryki. Trzeba tworzyć miejsca pracy i warunki do godnego życia w krajach afrykańskich, żeby ich mieszkańcy nie musieli z Afryki w tak tragicznych okolicznościach.

Morawiecki podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami, że we wszystkich rozmowach podkreśla wagę uregulowania spraw podatkowych – głównie walki z omijaniem podatków, ucieczką do rajów podatkowych przez duże, międzynarodowe korporacje, a także zdecydowanej walki z karuzelami vatowskimi.

Podkreślamy bardzo wyraźnie podczas rozmów w ramach G20, że walka z karuzelami VAT, z wyłudzeniami podatków, z mafiami vatowskimi jest de facto walką z międzynarodowym terroryzmem. To temat niezwykle ważny w przeciwdziałaniu terroryzmowi. Współpraca międzynarodowa w tej sprawie jest niezbędna – powiedział wicepremier Morawiecki.

Rozmowy na temat najważniejszych kwestii związanych z finansami i gospodarką światową odbywają się 17-18 marca br. w niemieckim Baden-Baden. Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble zaprosił wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego do udziału w szczycie G20 podczas lutowego spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Paryżu. Polska po raz pierwszy została zaproszona na tego typu wydarzenie i zapewne będzie uczestnikiem także kolejnych szczytów najbogatszych państw świata.

(mac)

Komentarze