Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

Morawiecki w Paryżu o fabryce Opla w Gliwicach i Brexicie

Maciej Wośko

Maciej Wośko

Redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 22 lutego 2017, 14:33

  • Powiększ tekst

Podczas spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego wicepremier Mateusz Morawiecki chce mówić o polskiej fabryce Opla oraz o negocjacjach z opuszczającą Unią Europejską Wielką Brytanią

Jeszcze w trakcie podróży samolotem do Paryża wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że rozmawia już z zarządem Opla. Chodzi o dalszy los polskiej fabryki tej marki w Gliwicach, pojawiły się bowiem doniesienia, że zostanie ona przejęta przez francuski koncern PSA (producenta m.in. Peugeota i Citroena). Jak powiedział, ze wstępnych informacji wynika, że gliwickiej fabryce nie grozi zamknięcie. Dodał także, że w sprawie Opla w Gliwicach rozmawiał także z ministrem finansów Niemiec, a podczas wizyty w Paryżu będzie o tym mówił z ministrem finansów Francji.

Czytaj Związkowcy z Gliwic już rozmawiają z przedstawicielami PSA

Ale Opel raczej nie zdominuje spotkania ministrów finansów krajów Trójkąta Weimarskiego (w skład którego wchodzą właśnie Polska, Niemcy i Francja). Głównym tematem będzie Brexit i zbliżające się negocjacje z opuszczającą Unię Wielką Brytanią.

Dodatkowo Morawiecki chce wrócić do kwestii uszczelniania systemów podatkowych. Chodzi o odwrócony VAT, który Polska chce u siebie wprowadzić w szerszym zakresie, o dokładniejszą kontrolę przepływu towarów i usług, aby zablokować nielegalne import i eksport, oraz o walkę z mafiami podatkowymi, które działają w całej Europie.

O tym, jak trudno jest walczyć o szczelność podatkową w UE może świadczyć fakt, że obecny przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junkcer, jest oskarżony, że jako premier Luksemburga pomagał korporacjom w unikaniu opodatkowania w innych krajach europejskich. Poza tym UE nie jest w stanie nawet sporządzić jednej listy rajów podatkowych. Ostatnio okazało się, że przedstawiciele krajów członkowskich nie chcą zgodzić się na uznanie za raju podatkowego nawet kraju, który ma zerową stawkę podatkową dla firm.

Czytaj Zerowa stawka CIT wcale nie oznacza raju podatkowego?

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.