Analizy

Piłka i Brexit - w Londynie emocje sięgają zenitu

źródło: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 16 czerwca 2016, 12:07

    Aktualizacja: 16 czerwca 2016, 12:08

  • Powiększ tekst

Dzień jest gęsty od informacji gospodarczych, ale to, co naprawdę się dzisiaj liczy, to sondaże opinii publicznej w Wielkiej Brytanii. W czwartek mają ukazać się kolejne raporty, więc funt czeka w napięciu. Nastroje się minorowe, do głosowania został tydzień, a dzisiejszy występ drużyny piłkarskiej Anglii, która gra w swojej grupie z Walią, może zadecydować o karierze reprezentacji w Mistrzostwach Europy. Emocje sięgają zenitu, nie tylko na stadionie.

Wczesnym popołudniem decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii. Inwestorzy nie oczekują zmian, natomiast komunikat będzie ciekawy. Rynki finansowe intensywnie przygotowują się do ewentualnego Breksitu, trudno więc wyobrazić sobie, by Londyn też nie wystosował jasnego przekazu w tej sprawie. EBC już jest gotowy, Szwajcarzy i Japończycy również. Banki centralne uspokajają rynki, bo szok wywołany wyjściem Brytyjczyków z UE może być olbrzymi.

Ameryka zaprezentuje dzisiaj ciekawy pakiet danych, z wnioskami o zasiłek dla bezrobotnych i inflacją CPI i na czele. Rynek pracy to jeden z głównych kluczy do kolejnych podwyżek stóp w USA. Szanse, że tak się stanie w lipcu, są minimalne, ale wiele zależy od tego, czy fatalne wrażenie po ostatnich non-farm payrolls za maj zostanie wymazane.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych