Analizy

Były mer Londynu Boris Johnson, lider skrzydła konserwatystów opowiadających się za Brexitem na wiecu, fot. PAP/EPA/STR
Były mer Londynu Boris Johnson, lider skrzydła konserwatystów opowiadających się za Brexitem na wiecu, fot. PAP/EPA/STR

Wembley, godz. 21.00. Mecz? Nie, debata o Brexicie!

źródło: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 21 czerwca 2016, 11:12

  • Powiększ tekst

Nawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej. Wprawdzie rynki nie spodziewają się rewelacji, ale niespodzianek nie można wykluczyć, zwłaszcza, gdyby pojawił się temat luzowania.

O wiele większe oczekiwania wiążą się z szefową Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, która wystąpi dziś przed Kongresem. Nieco wcześniej zostanie opublikowana w sieci treść jej wystąpienia, które później zostanie odczytane. Yellen będzie odpowiadała na pytania kongresmenów. Oczywiście, może pojawić się wątek Breksitu, ale rynki zwrócą przede wszystkim uwagę na ton wypowiedzi pod kątem planowanych podwyżek stóp.

Głównym tematem jest oczywiście Breksit, i choć ostatnie sondaże dają jego zwolennikom coraz mniejsze szanse, jednak wynik cały czas jest niepewny. Dzisiaj pojawią się kolejne badania opinii publicznej (interesujący jest zwłaszcza sondaż Survation, który ma zostać opublikowany o 14.30). Wydarzeniem dnia będzie wielka debata na stadionie Wembley, w której weźmie udział po kilku polityków z jednej i drugiej opcji. Na trybunach zasiądzie kilka tysięcy publiczności, również reprezentujących – mniej więcej po połowie - zwolenników i przeciwników Breksitu. Debata będzie transmitowana przez BBC.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych