Analizy

fot. Foter.com/LaertesCTB/CC BY
fot. Foter.com/LaertesCTB/CC BY

Kiedy opadną emocje po Brexicie?

źródło: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 24 czerwca 2016, 14:32

    Aktualizacja: 24 czerwca 2016, 14:34

  • Powiększ tekst

Do końca dnia będą rządziły emocje, pytanie, czy opadną do poniedziałku. Brexit staje się faktem wbrew większości prognoz, więc szok na rynkach finansowych jest zrozumiały. Politycy, a także banki centralne zapewniały, że są przygotowane na każdy scenariusz, teraz więc zobaczymy, czy to były tylko słowa, czy rzeczywiście dysponują extra skutecznymi narzędziami.

Ciekawe, co by to mogło być, skoro stopy procentowe są albo bardzo niskie, albo ujemne. Rynki będą czekały na jakieś koło ratunkowe, ale czy znają go w Europie? Kontynent się destabilizuje, a wyniki czekających nas w ciągu najbliższego 1,5 roku wyborów w Hiszpanii, Holandii, Francji i Niemczech mogą być niekorzystne dla przyszłości UE.

Londyn robi co może, by uspokoić rynki. Prezes Banku Anglii w orędziu dziś rano przyznał, że nadchodzi okres niepewności, ale fundusze pozostające w jego dyspozycji są na tyle duże, by opanować sytuację. BoE oceni ją w ciągu najbliższych tygodni, więc wygląda na to, że na razie stopy pozostaną bez zmian. Czas jest rynkom bardzo potrzebny, o czym doskonale wie David Cameron, który oświadczył, że przygotowaniami do Breksitu zajmie się jego następca, który zostanie wybrany w październiku. Cała procedura zostanie więc opóźniona, co dla rynków jest dobrą wiadomością.

Bardzo interesująco zapowiada się otwarcie giełdy w Nowym Jorku, która będzie miała więcej czasu, by ochłonąć po brytyjskim referendum. USA to w porównaniu z chwiejącą się Europą oaza spokoju i stabilności. Dzisiaj pojawią się w Ameryce ważne dane - zamówienia na dobra trwałe i indeks Uniwersytetu Michigan – które rynek oczywiście może zignorować, ale może też przyjrzeć się im bardziej uważnie. Ciekawe, czy twarde informacje gospodarcze przebiją się przez zalewającą rynki falę emocji.

Czytaj naszą relację na żywo

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych