Analizy

Flaga brytyjska pośród innych flag europejskich, fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Flaga brytyjska pośród innych flag europejskich, fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Świat się dziś kręci wokół Brytyjczyków

źródło: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 23 czerwca 2016, 11:07

  • Powiększ tekst

Referendum w Wielkiej Brytanii trwa, rynki czekają na wynik, płynność jest niewielka. Ciekawe, czy w ciągu dnia pojawią się jakieś przecieki na temat spodziewanego rezultatu. Kampania przed głosowaniem była bardzo dziwna i niezbyt czysta. Czy dzisiaj obozy zwolenników i przeciwników Breksitu zachowają spokój? Jeżeli rzeczywiście różnica między jednymi a drugimi jest tak niewielka, jak wynika z sondaży, wystarczy iskra, by przeważyć szalę na jedną lub drugą stronę. Zwłaszcza ostatnie godziny mogą być interesujące. W Anglii pada, a to – jak donoszą media - zły symptom dla przeciwników Breksitu, którym po prostu może nie chcieć się wyjść z domu, by zagłosować. Zwolennicy Breksitu są podobno bardziej odporni na deszcz.

Świat kręci się dzisiaj wokół Brytyjczyków, więc wszystkie dane rynkowe mają drugorzędne znaczenie. Wprawdzie nie są one błahe, ale to Londyn zawłaszczył wyobraźnię inwestorów. Jeżeli nawet wczorajsze i przedwczorajsze wystąpienia szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen przeszły bez większego echa, to czego można oczekiwać od dzisiejszych PMI z Europy i USA, albo po danych z amerykańskiego rynku nieruchomości?

Ciekawie zrobi się po 23.00 naszego czasu, gdy głosowanie się skończy, a pojawią się dane sondażowe. Ruch na walutach może być spory, zwłaszcza, gdyby okazało się, że zwycięża opcja Breksit. Nad ranem powinno być już wiadomo, jaką drogę wybrali Brytyjczycy.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych