Analizy

Inwestorzy w USA pewni dalszych wzrostów

źródło: Mateusz Adamkiewicz, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 10 sierpnia 2016, 12:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się dosyć płasko, chociaż indeks Nasdaq Composite drugi raz w ciągu trzech sesji poprawił historyczny szczyt. To, że inwestorzy są pewni dalszych wzrostów pokazuje nie tylko rekordowo wysoka pozycja długa netto w kontraktach na Dow Jones i bliska rekordu na technologicznym Nasdaq. Inwestorzy coraz mocniej grają także na dalszy spadek zmienności.

Pozycja krótka netto w kontrakcie na indeks zmienności VIX urosła do najwyższego poziomu od 2013 roku i wynosi 115 tysięcy kontraktów. Pozycja krótka na tym indeksie jest w pewien sposób zamiennikiem dla pozycji długich na akcjach, ponieważ VIX i S&P500 poruszają się w przeciwnym kierunku przez 80% czasu. Sam indeks zmienności spadł do najniższego poziomu od dwóch lat – co jest przyczyną? Między innymi to, że S&P500 od 22 sesji nie miał ani jednej sesji ze zmianą powyżej 1% - takiej sytuacji nie obserwowaliśmy od 2014 roku. Główną przyczyną są jednak oczywiście banki centralne. Za każdym razem kiedy na rynku pojawia się zmienność do akcji wkracza FED, EBC, Bank Japonii czy ostatnio Bank Anglii. Banki w celu uspokojenia rynku proponują kolejne formy luzowania polityki monetarnej lub ewentualnie przekładają normalizację polityki monetarnej jak w przypadku FED.

Gra na spadek wartości VIX faktycznie wydaje się dobrą strategią na obecne czasy, chociaż oczywiście lepiej zajmować pozycje wtedy kiedy zmienność rośnie. Przy obecnych poziomach potencjał do dalszego spadku tego indeksu jest ograniczony, ponieważ znajdujemy się już stosunkowo blisko poziomów, poniżej których VIX w historii nie schodził.

Przy okazji tego optymizmu warto wspomnieć o tym, że konsensus rynkowy właśnie zaczął zakładać spadek zysków również w przyszłym kwartale, który byłby już szósty z rzędu z ujemną dynamiką zysków dla S&P500! Wskaźniki wyceny dla spółek z Wall Street są naprawdę wysokie i aby je uzasadnić potrzebny jest realny przełom w wynikach spółek.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze