Analizy

Rynek walutowy: Dolar w centrum uwagi przed konferencją Fed

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2016, 15:30

  • 0
  • Powiększ tekst

W tym tygodniu na rynkach walutowych nie zanotowano jednego, głównego trendu, a nasilone wahania odzwierciedlały zmniejszoną płynność w okresie letnim. Przez większą część tygodnia USD znajdował się w defensywie, przebijając się przez kluczowy poziom wobec euro w okolicy 1,1250 a USDJPY oscylował wokół kluczowej bariery 100. W innych parach dolarowi udało się uniknąć nowych dołków, ale można zaobserwować, że istnieje coraz mniej czynników wspierających amerykańską walutę, a inwestorzy czekają na nowe katalizatory wzrostu kursu USD po tygodniu niejednoznacznych sygnałów płynących ze strony Rezerwy Federalnej (Fed).

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy skupią się na konferencji Fed w Jackson Hole – głównym punktem programu jest zaplanowane na piątek wystąpienie prezes banku Janet Yellen. Inwestorzy nie do końca jednak wiedzą, czego się spodziewać. Prezes może z jednej strony zasygnalizować, jak będzie wyglądała polityka banku w dłuższej perspektywie, ale z drugiej strony, może powstrzymać się od daleko idących stwierdzeń.

Opcje dobrym rozwiązaniem w obliczu konferencji Fed w Jackson Hole

W przeszłości konferencja Fed w Jackson Hole była miejscem, w którym Fed sygnalizował zwrot w swojej polityce pieniężnej. W ostatnim czasie nasiliły się oczekiwania, że na zbliżającym się sympozjum amerykański bank centralny po raz kolejny zapowie przyszłe zmiany – a wszystko za sprawą eseju, który został napisany przez Johna Williamsa z oddziału Fed w San Francisco (to były współpracownik Yellen, gdy była ona prezesem oddziału banku w San Francisco), opisującego kierunki nowej polityki.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że konferencja nie spełni oczekiwań wszystkich tych, którzy czekają na wyraźne sygnały ze strony Fed na temat długofalowej polityki banku. W takim wypadku rynek pozostanie bez jakichkolwiek istotnych krótkookresowych czynników, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nowe potencjalne radykalne opcje w polityce, takie jak NGDP (nominalny produkt krajowy brutto) mogą wymagać ściślejszej koordynacji z działaniami fiskalnymi, co zajęłoby więcej czasu. Bez względu na wynik konferencji, inwestorzy mogą użyć opcji obejmujących USD, aby skorzystać z potencjalnych ruchów kursu amerykańskiej waluty, zwłaszcza, że utrzymuje się on w pobliżu kluczowych poziomów technicznych.

Ponure perspektywy dla funta

Funt umocnił się w tym tygodniu wobec USD w reakcji na napawające optymizmem dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, które mogą sugerować, że nastroje konsumentów w okresie po referendum w sprawie Brexitu są dobre. Jednak w dłuższym okresie niepewność związana z Brexitem oznacza, że kapitał zagraniczny nie będzie tak silnie napływać do Wielkiej Brytanii. A Londyn potrzebuje wysokich napływów kapitałowych, aby poradzić sobie z wielkim deficytem na rachunku obrotów bieżących. Dlatego też ostatnie umocnienie GBP może być dobrą okazją do sprzedaży waluty na wyższych poziomach.

Opcje USDJPY po BoJ/FOMC

W najbliższym czasie będziemy świadkami nie tylko konferencji Fed w Jackson Hole, ale także posiedzenia Banku Japonii (BoJ), zaplanowanego na 21 września – sytuacja jest szczególnie interesująca, ponieważ USDJPY oscyluje wokół poziomu 100. Podczas gdy Jackson Hole może, ale nie musi ruszyć kursem USD, to posiedzenie BoJ z pewnością wpłynie na JPY. Obecnie panuje wielka niepewność wokół wyniku tego posiedzenia – istnieje więc wysoki potencjał zaskoczenia zapowiedzią nowych działań (co byłoby prawdopodobnie negatywne dla JPY) lub rozczarowania w przypadku braku takich zapowiedzi (co byłoby pozytywne dla JPY, ponieważ obecne działania są oceniane jako nieskuteczne, przez co zwiększenie ich skali nie przyniosłoby spodziewanych efektów).

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze