Analizy

Wall Street, fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Wall Street, fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Rynek ocenia perspektywy rządów Trumpa

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 9 listopada 2016, 15:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Kilka spostrzeżeń związanych z zaskakującym wynikiem wyborów w USA:

  • Sondaże okazały się bardzo, ale to bardzo mylić – w najbliższych dniach przygotujemy raport odpowiadający na pytanie, jak do tego doszło oraz dlaczego nie jest warto ufać przyszłym sondażom – mamy tu na myśli zwłaszcza takie zbliżające się wydarzenia jak wybory w Europie w przyszłym roku, referendum we Włoszech w grudniu etc.

  • W polityce nic nie jest pewne. Teoretycznie, Trump ma za sobą obie izby w Kongresie, co powinno otworzyć mu drogę do wdrożenia swoich politycznych inicjatyw. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że część przedstawicieli jego własnej partii sprzeciwiała się jego kandydaturze, Trump może napotkać pewne problemy. Możemy być zaś pewni następujących rzeczy: Obamacare przejdzie do historii (nie do końca wiadomo, czym ten program zostanie zastąpiony), Yellen zakończy swoją kadencję jako prezes Rezerwy Federalnej (Fed) 31 stycznia 2018 oraz wdrożone zostaną działania wspierające infrastrukturę oraz reformy podatkowe – te dwa ostatnie kroki powinny przyspieszyć wzrost gospodarczy USA w krótkim okresie.

Bezpośrednia reakcja na wynik wyborów oraz czego możemy spodziewać się dalej na rynkach:

  • Bezpośrednia reakcja była spójna z naszymi prognozami (a także oczekiwaniami innych). Waluty postrzegane jako bezpieczne aktywa umocniły się wobec USD, zwłaszcza JPY, a waluty rynków wschodzących oraz bardziej ryzykowne waluty straciły na wartości, zwłaszcza MXN. Taka reakcja na wygraną Trumpa była oczekiwana.

  • Najciekawsze jest jednak to, jak szybko początkowe ruchy częściowo lub znacznie powróciły do punktu wyjścia. Jeśli dzisiejsza sesja zamknie się mniej więcej na poziomach sprzed reakcji na wynik wyborów, to w pewnym momencie możemy powrócić do preferencji długich pozycji w USD, a także krótkich w JPY i EUR.

Podwyżka stóp procentowych przez FOMC będzie w pełni zależna od napływających danych, jeśli rynki unikną załamania. Nie trzeba być wielkim geniuszem, aby nie widzieć zależności między ZIRP (polityką zerowych stóp procentowych), QE a wygraną Trumpa.

W najbliższych dniach będziemy publikować wiele innych komentarzy – a poniżej przedstawiamy najnowszy przegląd walut G10 – należy zwrócić szczególną uwagę na GBP.

Wykres: USDJPY

W ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych sygnałów wskazujących na wygraną Trumpa, kurs USDJPY na początku silnie spadł, aby następnie lekko odbić się. Jeśli zakończymy dzisiejszą sesję w zakresie z ubiegłego tygodnia, to możemy mówić już o osiągnięciu dołka. Z uwagi na odbicie rentowności w USA, poziom oporu może ponownie znaleźć się wyżej – należy śledzić poziom 105,00/50, jeśli pozostaniemy powyżej chmury Ichimoku (obecnie około 103,00).

tytuł

Źródło: Saxo Bank

Przegląd walut G-10

USD – odrabia straty – dołek może być już za nami, jeśli EURUSD zamknie dzisiejszą sesję poniżej 1,1100 a USDJPY powyżej 103.00.

EUR – silny wzrost EURUSD słabnie. W dłuższej perspektywie, ciekawe, czy rynek sądzi, że Brexit->Trump->wygrana sceptyków w UE?

CHF – jeśli rentowności w USA będą dalej odbijać, to USDCHF może zanotować silny wzrost – kurs znajduje się już daleko od dzisiejszego dołka i powrócił do wcześniejszego zakresu.

GBP – GBP przyciąga pewne zainteresowanie z powodu faktu, że Wielka Brytania nie jest już sama ze swoim Brexitem – do ciekawych ruchów dochodzi w przypadku EURGBP, można spodziewać się zniżki tej pary z uwagi na spostrzeżenia opisane powyżej, dotyczące EUR.

AUD – pytanie, czy AUD naprawdę będzie sobie radzić lepiej niż USA, jeśli amerykańska waluta ponownie otrzyma wiatr w żagle? Należy śledzić poziom 0,7700/50, ale niedźwiedzie mogą wkrótce przejąć kontrolę, jeśli zamkniemy dziś sesję w pobliżu dołków.

CAD – sytuacja podobna do AUD. Ciekawe są także ruchy na rynku MXN – być może obawy przed protekcjonistyczną polityką Trumpa były mocno przesadzone przez rynek, ponieważ nowy prezydent USA będzie miał trudności, aby przepchnąć swoje propozycje w tym obszarze przez Kongres?

NZD – dziś wieczorem posiedzenie RBNZ – nadal spodziewamy się zniżki NZDUSD, ale warto poczekać na komunikat banku.

SEK – EURSEK znajdował się mocno powyżej 10,00 ale następnie doszło do odwrotu. SEK może faworyzować potencjalne nasilenie się eurosceptycyzmu.

NOK – EURNOK przebił się przez kluczową barierę oporu, ale następnie doszło do odwrotu – należy śledzić poziom 9,10/15. Dla waluty bardzo ważne są perspektywy dla rynku ropy naftowej.

Powiązane tematy

Komentarze