Analizy

Brexit nie straszny branży przemysłowej na Wyspach

źródło: Bartosz Zawadzki, Dyrektor Dział Strategii Rynkowych i Analiz Admiral Markets

  • Opublikowano: 1 września 2016, 14:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiaj poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla przemysłu na Wyspach Brytyjskich. Odczyt okazał się dużo lepszy od prognoz i wyraźnie wskazuje, że menedżerowie z branży przemysłowej nie obawiają się skutków Brexitu.

Indeks PMI dla przemysłu w sierpniu w Wielkiej Brytanii wyniósł 53,3 pkt., co jest lepszym rezultatem, niż rynkowe prognozy (49 pkt.) oraz oznacza, że branża w najbliższym czasie będzie się rozwijać, gdyż wynik jest powyżej poziomu 50 pkt. Indeks miesiąc temu spadł do poziomu w okolicach 48 pkt. Czekamy teraz na odczyt indeksu PMI dla usług, który jest skorelowany z indeksem przemysłowym, ale z drugiej strony sektor usług mógł nie skorzystać tak bardzo na przecenie funta, jak sektor przemysłowy.

Dobre dane z Wysp powodują, że oddala się kolejna podwyżka stóp procentowych. Obecnie na podstawie rynku terminowego prawdopodobieństwo kolejnego cięcia kosztu pieniądza w Wielkiej Brytanii wynosi nieco ponad 5%, co powinno powodować kontynuacje aprecjacji szterlinga w najbliższym czasie.

Prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

tytuł

Żródło: Bloomberg

We wrześniu, dokładnie 20 oraz 21, swoje posiedzenie będzie miał Fed. Z kolei w tym przypadku oczekuje się jakiś działać podnoszących koszt pieniądza w Stanach Zjednoczonych. Nadzieje na ruch rozbudził wiceszef Rezerwy Federalnej Stanley Fischer, który w wywiadzie poinformował, że podwyżka we wrześniu wciąż jest realna i wszystko będzie zależeć od sierpniowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które ukażą się już w najbliższy piątek. Ponadto stwierdził, że polityka nie ma wpływu na decyzje banku, co można odczytać, że Fed nie będzie patrzył na nadchodzące wybory w kontekście swoich decyzji. Trudno w to uwierzyć, ale inwestorom wystarczyło i w myśl zasady: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” dolar zaczął się umacniać. Ta tendencja powinna się utrzymać przynajmniej do posiedzenia FOMC.

Powiązane tematy

Komentarze