Analizy

Prezes Fed Janet Yellen na konferencji po obradach Fed, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Prezes Fed Janet Yellen na konferencji po obradach Fed, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Fed dostosował się do rynkowych oczekiwań

źródło: Mateusz Groszek, Analityk Rynków Finansowych Dział Strategii Rynkowych i Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

  • Opublikowano: 22 września 2016, 18:22

    Aktualizacja: 22 września 2016, 21:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Bardziej gołębia Rezerwa Federalna osłabiła dolara amerykańskiego na szerokim rynku oraz doprowadziła do wzrostów na światowych giełdach. Najnowsze projekcje makroekonomiczne zostały dostosowane do oczekiwań inwestorów.

Wczorajszy komunikat najważniejszego Banku Centralnego na świecie nie zmienił się znacząco w porównaniu do tego z lipca. W dokumencie Rezerwy Federalnej pojawiło się jedynie jedno nowe zdanie na temat perspektyw podwyżek stóp procentowych. FOMC przyznało w nim, że szanse na normalizacje polityki monetarnej są większe niż wcześniej, ale potrzeba dalszych potwierdzeń takiego ruchu.

Na posiedzeniu zostały również zaprezentowane opinii publicznej projekcje makroekonomiczne FOMC. Najważniejszy jest dot-chart. Została obniżona mediana podwyżek stóp procentowych na kolejne lata. W tym roku Rezerwa Federalna przystosowała się do oczekiwań rynku i zamierza dokonać jedynie jednej podwyżki kosztu pieniądza. W lipcu tego roku mediana na 2016 rok spadła z poziomu 0,875 proc. do poziomu 0,625 proc.

Dot-chart lipcowy i wrześniowy

tytuł

Źródło: Bloomberg

Natomiast mediana stóp procentowych na 2017 rok została obniżona z 1,6 proc. do poziomu 1,1 proc. Rezerwa Federalna poprzez bardziej gołębi ton osłabiła dolara amerykańskiego na szerokim rynku oraz wsparła rynek akcji. Inwestorzy po raz kolejny mogą odetchnąć z ulgą, ryzyko podwyżki kosztu pieniądza zostało odsunięte w czasie.

Kontynuacja luźnej polityki monetarnej doprowadzi jednak do coraz większych baniek spekulacyjnych na rynku nieruchomości, akcji oraz obligacji. Historia już niejednokrotnie pokazała jak to się może skończyć.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze