Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ile nas kosztował Afganistan? 6 mld złotych - MON ujawnia dane

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2014, 14:57

    Aktualizacja: 24 lutego 2014, 14:58

  • 3
  • Powiększ tekst

6 miliardów złotych - tyle kosztował nas udział na misji w Afganistanie. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawnia ile wydaliśmy na udział w misji.

Najwięcej, bo ponad 2,5 mld zł, resort obrony wydał na misję w latach 2010/2011. Na ten okres przypadają zakupy sprzętu wojskowego w ramach tzw. „pakietu afgańskiego”. Kupiono wówczas m.in. śmigłowce Mi-17, dodatkowe wyposażenie i opancerzenie oraz osłony dla Rosomaków. Na liście misyjnych zakupów znalazły się także wozy ewakuacji medycznej, moździerze, granatniki i środki łączności.

Wojskowi wskazują na fakt, iż udział w misji w Afganistanie przyczynił się do modernizacji naszych sił zbrojnych.

– Misja afgańska była dla Wojska Polskiego modernizacyjnym skokiem – mówi gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny. Podkreśla, że dzięki zakupom dla kontyngentu znacznie podniosła się jakość wyposażenia żołnierzy na misji, ale też w kraju. – Dzisiaj dysponujemy znacznie nowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem niż wówczas, gdy zaczynaliśmy misję. Szczególnie systemy dowodzenia, łączności i rozpoznania są na najwyższym poziomie.

Dane: Dowództwo Operacyjne RSZ

Jak widać koszty operacji były dla Polski spore. Misja Polski w tym kraju jednak już powoli się kończy - już wkrótce nasz kontyngent zostanie w całości przeniesiony do bazy Bagram.

Polska Zbrojna/ MON/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze