Informacje

fot. wSieci
fot. wSieci

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci": Maciej Goniszewski rozmawia z senatorem Grzegorzem Biereckim o frankowej niewoli

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 marca 2014, 13:05

  • 4
  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Maciej Goniszewski rozmawia z senatorem RP, Grzegorzem Biereckim na temat propozycji stworzenia rozwiązań prawnych, które mają być lekarstwem na toksyczne kredyty we frankach szwajcarskich.

- W czasie senackiej debaty na temat kredytów walutowych okazało się, że w przypadku 98 proc. kredytów we frankach tak naprawdę nie dochodziło do obrotu szwajcarską walutą. Były to kredyty złotówkowe denominowane jedynie do kursu franka. Oznacza to, że cały wzrost kursu tej waluty do złotówki stanowi przychód banku – tłumaczy Grzegorz Bierecki.

Senator RP mówi o dużej skali problemu związanego z udzielaniem kredytów we frankach szwajcarskich. - To ogromny problem niszczenia siły nabywczej budującej się klasy średniej. Ci ludzie zamiast płacić bankowi nadmiernie wysokie raty, mogliby wydawać pieniądze na budowę swojej przyszłości, a przy okazji nakręcać koniunkturę w Polsce. Została ograniczona siła nabywcza ok. 600 tys. gospodarstw domowych – podkreśla Grzegorz Bierecki.

Senator RP mówi o zmianach w prawie, które należy wprowadzić, by unikać w przyszłości podobnych sytuacji. - Należy dążyć do tego, by kredyty mieszkaniowe były udzielane ze stałym oprocentowaniem, tak jak na rozwiniętych rynkach. Dzięki temu ludzie będą mieli pewność, że ich rata nie zacznie nagle wzrastać w przypadku pogorszenia warunków na rynku finansowym. – zapowiada senator Bierecki. Grzegorz Bierecki zauważa, że KNF powinna działać również na rzecz kredytobiorców.

- KNF ma niezbędne narzędzia, ale nawet obowiązek dbać o stabilność rynku finansowego. Stabilność rozumianą nie tylko jako przychody instytucji finansowych, lecz długoterminowo jako zapewnienie zdolności do jego zdrowego funkcjonowania, a to oznacza ochronę wszystkich uczestników tego rynku, także klientów. Niestety urzędnicy nie dostrzegają klientów. Nie potrafią skutecznie chronić ich przed oszustami ani ostrzec przed toksycznymi produktami – mówi senator.

Co państwo powinno zrobić, by uchronić Polaków przed pułapką kredytów mówi w wywiadzie senator Grzegorz Bierecki w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 10 marca br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze