Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Kraje UE dogadały się z Rosją za plecami Polski. Wysoki przedstawiciel KE: Polska musi się pogodzić z tym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 marca 2014, 16:10

  • 9
  • Powiększ tekst

Część krajów Unii Europejskiej w sprawie zagrożenia afrykańskim pomorem świń za plecami Polski doszła do porozumienia z Rosją - informuje radio RMF FM.

Jak donosi stacja z jednej strony Bruksela zapewnia, że nie poświęci Polski i nie zgodzi się na zakaz eksportu wieprzowiny, a nawet grozi pozwem w tej sprawie. Tymczasem po cichu jednak Unia Europejska pozwala na dwustronne porozumienia zachodnich krajów z Rosją.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM ubiegłej nocy transport żywych świń z Austrii został wpuszczony do Rosji z unijnym świadectwem. Na dokumencie odręcznie było dopisane "z wyjątkiem Polski i Litwy". Oznacza to, że całą Polskę i Litwę uznano za strefę zakażoną afrykańskim pomorem świń. Świadectwa unijne są drukowane z hologramami i żadne odręczne dopiski nie powinny się na nich znajdować.

Jednak wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział korespondentce RMF FM w Brukseli, że Polska musi się pogodzić z tym, że Rosja zniesie embargo tylko dla krajów zachodniej Europy a utrzyma je dla nas i dla Litwy. Komisja Europejska w tej sprawie niewiele będzie mogła zrobić.

Źródło: RMF FM.pl/Opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze