Informacje

Premier Mateusz Morawiecki / autor: Fratria
Premier Mateusz Morawiecki / autor: Fratria

Premier: zapewniam, sprawy rolników niezmiennie w centrum uwagi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lutego 2023, 12:39

  • 2
  • Powiększ tekst

Zapewniam, że dla całego rządu sprawy rolników i sektora rolnego niezmiennie pozostają w centrum uwagi; dlatego konsekwentnie naprawiamy zaniedbania poprzednich lat, inwestujemy w przyszłość naszej wsi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników IX Kongresu Rolnictwa RP

List od premiera Morawieckiego odczytał wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Premier podkreślił w liście, że Kongres Rolnictwa RP to wydarzenie ważne dla wszystkich, którym na sercu leży los polskiej wsi.

Rozpoczynająca się dzisiaj IX edycja tej inicjatywy zdążyła wpisać się w krajobraz najistotniejszych wydarzeń rolniczych w naszym kraju i - podobnie jak w latach ubiegłych - gromadzi grono wybitnych specjalistów - zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu napisał, iż żałuje, że nie może osobiście uczestniczyć w kongresie i przekazał jego uczestnikom wyrazy szacunku.

Doświadczenia ostatnich lat naznaczone pandemią COVID-19, a potem napaścią Rosji na Ukrainę, w szczególny sposób pokazały, jak ważne dla stabilności kraju jest zapewnienie przez naszych rolników bezpieczeństwa żywnościowego” - napisał premier.

Chcę więc zapewnić państwa, że zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu sprawy rolników i całego sektora rolnego niezmiennie pozostają w centrum uwagi” - oświadczył Mateusz Morawiecki. Dlatego - jak podkreślił - „konsekwentnie naprawiamy zaniedbania poprzednich lat, inwestujemy w przyszłość naszej wsi poprzez poprawę warunków życia i wyrównanie szans rozwojowych”.

Szef rządu zaznaczył, że „dowodzi tego między innymi pomoc rolnikom, z jaką spieszyliśmy w trudnych momentach, zarówno po klęsce suszy, jak i w przypadku drastycznego wzrostu cen nawozów”.

Premier zwrócił uwagę, że Polska jako jedyna w UE zastosowała mechanizm dopłaty do zakupionych nawozów przeznaczając na ten cel prawie 4 mld złotych. „Środkami z budżetu krajowego wesprzemy też wkrótce producentów pszenicy i kukurydzy. W tym roku, ponadto, wdrażane będą w życie mechanizmy planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej nas latach 2023-27. Rozwiązania w nim zawarte będą służyły poprawie rolniczych dochodów w ramach między innymi ekoschematów. Jednocześnie działania te będą wychodziły na przeciw postulatom ochrony środowiska i poprawy dobrostanu zwierząt” - podkreślił Morawiecki.

Premier podziękował też organizatorom kongresu „za stworzenie ważnej platformy do dyskusji o aktualnych wyzwaniach stojących przed naszym sektorem rolnym”. „Jestem przekonany, że jego tegoroczna edycja będzie równie owocna jak poprzednie” - dodał.

Czytaj też: Morawiecki i Sasin: Putin tej wojny wygrać nie może

PAP/KG

Powiązane tematy

Komentarze