Informacje

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

„Gazeta Bankowa” zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez UKNF

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 maja 2014, 12:57

    Aktualizacja: 16 maja 2014, 13:01

  • Powiększ tekst

Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zawiadomienie dotyczy sprawy nie wpuszczenia Jacka Strzeleckiego, dziennikarza i sekretarza redakcji „Gazety Bankowej” na konferencję prasową organizowaną przez UKNF 5 maja.

Jacek Strzelecki nie został wpuszczony przez pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na konferencję prasową poświęconą Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym. Pracownica urzędu poinformowała go, że w spotkaniu uczestniczyć mogą jedynie zaproszeni dziennikarze, wybrani przez biuro prasowe. Urzędnicy nie zdecydowali się dopisać dziennikarza do listy, pomimo posiadania przez niego legitymacji prasowej. Prośba redaktora została całkowicie zignorowana przez rzecznika prasowego urzędu, Łukasza Dajnowicza, który nie znalazł nawet czasu na krótkie spotkanie z przedstawicielem najstarszej redakcji finansowej w Polsce.

W obronie dziennikarza stanęła Izba Wydawców Prasy. Jej prezes, Wiesław Podkański, skierował do przewodniczącego KNF Arkadiusza Jakubiaka pismo, w którym oczekuje wyjaśnienia sprawy.

-- Uważamy, że dziennikarzowi „Gazety Bankowej” należy się prawo do udziału w konferencji prasowej w takim samym stopniu jak każdemu innemu, który wyrazi chęć. A jeżeli są jakieś specjalne powody, które zawieszałyby funkcjonowanie Prawa prasowego, to chciałbym się dowiedzieć, jakie to powody

-– poinformował Wirtualnemedia.pl Wiesław Podkański.

UKNF tłumaczy, że konferencja o SKOK została zorganizowana dla przedstawicieli prasy codziennej i agencji informacyjnych i miał prawo zaprosić tylko wybranych.

-- To dziennikarze, z którymi na bieżąco byliśmy w kontakcie w tym zakresie tematycznym. Zależało nam na merytorycznym charakterze spotkania. Były to wyniki podsumowujące I kwartał w tym sektorze

-- powiedział Maciej Krzysztoszek z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

-- Jacek Strzelecki jest dziennikarzem o wieloletnim stażu w prasie finansowej. Jego artykuły w „Gazecie Bankowej” zostały wyróżnienie w prestiżowym konkursie im. Władysława Grabskiego organizowanym, przez Narodowy Bank Polski, a sama redakcja wielokrotnie na łamach pisma poruszała tematykę związaną ze SKOK-ami. Trudno mi uwierzyć, że w polskim nadzorze nad rynkiem finansowym urzędnicy nie znają jednej z najważniejszych gazet rynku finansowego i mogą mieć wątpliwości co do wiedzy merytorycznej naszych dziennikarzy

-– mówi Maciej Goniszewski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”.

Wojciech Surmacz, który redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej” został na początku maja po odejściu z „Forbesa”, w czwartek złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników UKNF, zarzucając im świadome utrudnianie wykonywania obowiązków zawodowych dziennikarza. Powołuje się na art. 44 Prawa prasowego, w którym zapisana jest odpowiedzialność karna (grzywna lub kara ograniczenia wolności) za utrudnienie lub tłumienie krytyki prasowej.

Redakcja „Gazety Bankowej” jeszcze przed konferencją – 30 kwietnia - przesłała przewodniczącemu Komisji Arkadiuszowi Jakubiakowi pytania dotyczące potencjalnego zagrożenia korupcyjnego w urzędzie. Do 5 maja – czyli dnia konferencji – nie otrzymała odpowiedzi i rano przesłano dodatkowe pytania do dyrektorów departamentów UKNF. Czyżby urząd obawiał się, że padną one także podczas konferencji, w obecności przedstawicieli innych mediów?

Obszerny artykuł o zagrożeniu korupcyjnym w UKNF, zdiagnozowanym w „meldunku informacyjnym”, sporządzonym przez wydział wyspecjalizowany w ściganiu przestępczości gospodarczej jednej z polskich służb wywiadowczych, zostanie opublikowany w czerwcowym wydaniu "Gazety Bankowej", który będzie dostępny na rynku już w połowie przyszłego tygodnia.

Wirtualnemedia.pl, on

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych