Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Linia z Katowic do Krakowa będzie zmodernizowana. Bank dał 268 mln euro kredytu

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 5 czerwca 2014, 07:42

  • 0
  • Powiększ tekst

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił 268 mln euro kredytu PKP Polskim Liniom Kolejowym na modernizację 58 km linii kolejowej z Katowic do Krakowa - poinformował w środę bank. Na wyremontowanej trasie pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h.

Jak wyjaśnił PAP Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP PLK, EBI dał możliwość skorzystania z kredytu i spółka z tej możliwości skorzysta. "Jest to standardowa procedura, jeśli chodzi o finansowanie wkładu własnego do inwestycji dofinansowywanych z UE" - dodał. Inwestycja współfinansowana jest ze środków UE. Całkowity jej koszt ma wynieść ok. 3 mld zł.

EBI w komunikacie przypomniał, że modernizacja 58-kilometrowego odcinka linii Kraków-Katowice obejmie wymianę torów, podkładów, sieci trakcyjnej oraz przebudowę kilku stacji, które m.in. mają się stać przyjazne dla osób niepełnosprawnych. "Na zmodernizowanym odcinku pociągi pasażerskie będą mogły osiągać prędkość do 160 km/h, natomiast pociągi towarowe do 120 km/h. Ograniczenie negatywnego wpływu ruchu pociągów na środowisko naturalne zapewnią m.in. ekrany akustyczne, odwodnienia i przejścia dla zwierząt" - dodano.

Modernizacja linii ma rozpocząć się jeszcze w br. i potrwać do końca 2016 r.

"Jednym z zadań EBI jest promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych. Inwestycja ta nie tylko poprawi jakość usług polskiej kolei, ale pozwoli też na zmniejszenie kosztów eksploatacji pociągów oraz skrócenie czasu podróży. W rezultacie przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności kolei wobec innych środków transportu" - podkreśliło EBI w komunikacie.

Bank przypomniał, że do tej pory udzielił dziesięciu kredytów o wartości 1,9 mld euro na modernizacje linii kolejowych w Polsce. W u.br. wysokość wsparcia udzielonego Polsce przez EBI wyniosła 5,7 mld euro z czego 18 proc. było przeznaczone na inwestycje dot. transportu kolejowego i komunikacji miejskiej.

EBI jest bankiem UE, który udziela kredytów długoterminowych. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich Wspólnoty. Bank m.in. wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, działania zwiększające innowacyjność i spójność, czy te zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze