Informacje

wwww.sxc.hu
wwww.sxc.hu

Tusk szefem Rady Europejskiej?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 czerwca 2014, 09:49

  • 2
  • Powiększ tekst

Najwyższy czas, żeby Polska jako wiodący kraj tzw. nowej Europy otrzymała naprawdę b. poważne stanowisko - przekonuje publicysta brytyjskiego tygodnika "The Economist" Edward Lucas. Jego zdaniem Donald Tusk świetnie sprawdziłby się jako szef Rady Europejskiej.

Obecnie pozycję tę, zwaną potocznie stanowiskiem "prezydenta UE", zajmuje Belg Herman Van Rompuy. Jego mandat kończy się jednak i zgodnie z unijnymi przepisami nie może go ponownie objąć.

"Moim zdaniem Tusk byłby dobry na stanowisku, które zajmuje Van Rompuy, jeśli mógłby zrezygnować z zasiadania w polskim rządzie. Z pewnością porozumiałby się z szefami rządów w Europie jako szef Rady Europejskiej. Myślę, że świetnie by się w tym sprawdził" - powiedział Lucas.

Brytyjski publicysta nie kryje, że sprzyja naszemu krajowi, jeśli chodzi o podział unijnych posad po wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Najwyższy czas, żeby Polska jako wiodący kraj tzw. nowej Europy otrzymała naprawdę bardzo poważne stanowisko" - ocenił.

Jego zdaniem minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mógłby zająć miejsce szefowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnej dyplomacji, którą kieruje baronessa Catherine Ashton.

"Uważam, że mój przyjaciel Radek Sikorski byłby świetny jako szef europejskiej dyplomacji, pan Lewandowski też wykonuje dobrze swoją pracę jako komisarz" - oświadczył Lucas.

Publicysta podkreślił, że nie jest fanem obecnego faworyta do objęcia stanowiska szefa KE, wspieranego przez Angelę Merkel byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera. "On jest przykładem wszystkiego, co złe w Europie z perspektywy wewnętrznej" - zaznaczył.

W samej UE też są wątpliwości, czy przywódcy 28 nominują Junckera. Jego kandydaturze ma się sprzeciwiać m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, sceptyczni są też Węgrzy i Szwedzi.

Lucas nieprzychylnym okiem patrzy też na kandydata na szefa KE socjalistów, przewodniczącego PE Martina Schulza, który jednak ze względu na przegrane wybory nie ma szans na to stanowisko.

Jego zdaniem najlepszą osobą do objęcia stanowiska szefa KE byłaby szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. "Myślę, że byłaby znakomita. Jest Francuzką, co jest ważne, jest kobietą, jest ekstremalnie kompetentna i rozumie gospodarkę" - podkreślił.

Przywódcy szefów państw i rządów krajów UE zlecili już przewodniczącymi Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi przeprowadzenie konsultacji z Parlamentem Europejskim ws. obsady stanowiska szefa KE oraz innych funkcji. Nazwiska mamy poznać pod koniec czerwca.

Zgodnie z unijnym traktatem to przywódcy nominują kwalifikowaną większością głosów nowego szefa Komisji, biorąc pod uwagę wyniki wyborów europejskich. Wybiera go jednak Parlament Europejski większością głosów wszystkich swoich członków. Z kolei szefa Rady Europejskiej wybierają szefowie państw i rządów UE.

Edward Lucas, brytyjski dziennikarz, wieloletni korespondent wschodnio- i środkowoeuropejski, obserwował m.in. rozmowy Okrągłego Stołu. Autor książki "Nowa zimna wojna" o coraz trudniejszych relacjach Rosji z Zachodem. Pracował m.in. dla "The Independent". Obecnie zajmuje funkcję starszego redaktora w prestiżowym tygodniku "The Economist".

(PAP)

stk/ bk/

Powiązane tematy

Komentarze