Informacje

Fot.123dan321/sxc.hu
Fot.123dan321/sxc.hu

Kulczyk sprząta w Ciechu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lipca 2014, 08:36

    Aktualizacja: 8 lipca 2014, 08:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Walne zgromadzenie Ciechu odwołało w poniedziałek dotychczasową radę nadzorczą spółki. W skład nowej rady wszedł m.in. najbogatszy Polak Jan Kulczyk. Kontrolowana przez niego firma KI Chemistry od niedawna ma większość akcji chemicznej grupy.

W czerwcu Kulczyk odkupił prawie 38 proc. akcji Ciechu od Skarbu Państwa, który przestał być akcjonariuszem spółki. Przejęcie firmy nastąpiło w kontrowersyjnych okolicznościach - media rozpisywały się o spotkaniach biznesmena z politykami Platformy do których doszło tuż przed prywatyzacją Ciechu.

O powołaniu nowej rady nadzorczej spółka poinformowała po poniedziałkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Prezesem Ciechu pozostał Dariusz Krawczyk. Porządek obrad walnego zgromadzenia przewidywał też zmiany w zarządzie spółki. W trakcie walnego z funkcji członka zarządu zrezygnował Andrzej Kopeć. Innych zmian w zarządzie nie było.

W fotelach nowej rady nadzorczej zasiądą obok Kulczyka: Piotr Augustyniak, Tomasz Mikołajczak, Mariusz Nowak, Artur Olech, Wojciech Stramski oraz Maciej Tybura.

W marcu 2014 r. należąca do grupy Kulczyk Investments firma KI Chemistry ogłosiła wezwanie do sprzedaży prawie 35 mln akcji Ciechu, stanowiących 66 proc. kapitału spółki po 29,5 zł za akcję. Warunkiem wezwania było zebranie ofert sprzedaży na 60 proc. akcji. W tym czasie kurs akcji na giełdzie sięgał 33 zł. W maju KI Chemistry podniosła oferowaną cenę do 31 zł.

W maju została zawarta umowa o strategicznej współpracy między inwestorem a spółką. KI Chemistry zobowiązał się do wspierania spółki w jej dotychczasowej działalności i podjęcia działań w kierunku wzmocnienia sytuacji rynkowej oraz finansowej spółki. Zobowiązał się też podjąć działania zmierzające do zintegrowania działalności Ciechu ze spółkami z grupy kapitałowej, do której należy KI Chemistry, m.in. w celu uzyskania synergii.

Ostatecznie w czerwcu Skarb Państwa sprzedał całość swoich 37,9 proc. udziałów w Ciechu po 31 zł plus dywidenda w wysokości 1,13 zł za akcję, czyli w sumie po 32,13 zł, uzyskując prawie 620 mln zł przychodu. Dla KI Chemistry oznaczało to - wraz z innymi oferowanymi akcjami - zgromadzenie 51,14 proc. akcji. Firma zrezygnowała z wcześniejszego warunku osiągnięcia 60 proc.

Z sukcesem zamknęliśmy jeden z najdłużej prowadzonych procesów prywatyzacji. Ciech przeszedł głęboki proces restrukturyzacji, z aktywnym udziałem Skarbu Państwa. Liczymy na to, że transakcja pozwoli spółce dynamicznie się rozwijać, z korzyścią dla akcjonariuszy

— mówił ówczesny wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Obecnie drugim akcjonariuszem Ciechu, z udziałem ponad 5 proc., jest ING Otwarty Fundusz Emerytalny, który ma 8,54 proc. akcji.

Grupa Chemiczna Ciech skupia ponad 30 firm, zajmujących się produkcją, handlem i dystrybucją chemikaliów, a także usługami z zakresu obsługi tego rynku. Głównymi produktami Ciechu są soda kalcynowana (której jest drugim producentem w Europie), soda oczyszczona, sól warzona, żywice poliestrowe i epoksydowe, środki ochrony roślin, nawozy oraz inne chemikalia, stosowane w przemyśle szklarskim, meblowym, spożywczym, budownictwie i rolnictwie.

Grupa Kapitałowa Kulczyk Investments skupia ponad 150 spółek zajmujących się m.in. poszukiwaniem i wydobywaniem surowców naturalnych, wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną czy inwestycjami w infrastrukturę drogową.

wPolityce.pl/PAP/TVN24BiŚ

Powiązane tematy

Komentarze