Informacje

Fot.Savensail/freeimages.com
Fot.Savensail/freeimages.com

KE zaleca lepiej kontrolować wiek grających

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 15 lipca 2014, 06:21

  • 1
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska zaleciła w poniedziałek państwom UE wzmocnienie ochrony przed ryzykiem związanym z grami hazardowymi w sieci. Zdaniem KE operatorzy gier powinni informować na stronie internetowej o zagrożeniach i lepiej kontrolować wiek grających.

"Musimy lepiej chronić wszystkich obywateli, a w szczególności dzieci, przed zagrożeniami związanymi z grami hazardowymi. Zarówno państwa UE, jak i podmioty gospodarcze organizujące gry hazardowe online powinny pomóc w zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów w całej UE w tym szybko rozwijającym się sektorze cyfrowym" - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Jak wyjaśnia KE, celem proponowanych zasad jest ochrona zdrowia i ograniczenie do minimum szkód gospodarczych, które mogą wynikać z uzależnienia lub nadmiernego zaangażowania w gry hazardowe. Komisja nie proponuje jednak nowych unijnych przepisów w tej dziedzinie, a jedynie rekomenduje krajom Unii podjęcie pewnych działań.

Zaleca m.in. ustalenie podstawowych wymogów informacyjnych dla stron internetowych oferujących gry hazardowe, aby zapewnić, by konsumenci otrzymywali wystarczające informacje, które pozwolą zrozumieć zagrożenia związane z hazardem. Informacja handlowa (reklama i sponsorowanie) powinna być zorganizowana w sposób odpowiedzialny.

Od graczy powinno się wymagać rejestracji na stronie internetowej, w tym podania wieku i tożsamości, co operatorzy powinni móc zweryfikować. Według KE państwa UE powinny zapewnić, by osoby nieletnie nie mogły korzystać z usług hazardowych online i wdrożyć przepisy, które pozwolą ograniczyć do minimum kontakty osób niepełnoletnich z usługami hazardowymi, w tym także z reklamą takich usług.

Komisja zaleca też, by dać do dyspozycji graczy narzędzia, które pozwolą im kontrolować swoją grę. Chodzi m.in. o możliwość ustawiania limitu wydatków, otrzymywanie alertów w przypadku zarówno wygranych jak i przegranych gier, a także odpowiednio długi czas na wycofanie się z gry. Zdaniem KE gracze powinni mieć dostęp do telefonu zaufania na wypadek kłopotów z kontrolowaniem swej gry.

Według KE reklamy gier hazardowych online powinny być bardziej przejrzyste i odpowiedzialne. Chodzi na przykład o to, by nie podawać fałszywych informacji o szansach na wygraną czy sugerować, że hazard pomoże rozwiązać problemy zawodowe, osobiste lub finansowe.

Rozwój technologii internetowych idzie w parze ze wzrostem oferty i popytu na usługi hazardowe online w Europie. Unijny rynek usług hazardowych online, z których korzysta blisko siedem milionów osób, stanowi 45 proc. rynku światowego. Chociaż większość Europejczyków, którzy biorą udział w grach hazardowych online traktuje to jak czynność rekreacyjną, to wiążą się z tym pewne zagrożenia. Szacuje się, że 0,1-0,8 proc. populacji dorosłych cierpi na zaburzenia związane z hazardem, a dodatkowe 0,1-2,2 proc. wykazuje potencjalnie problematyczne zaangażowanie w gry hazardowe. W coraz większym stopniu narażone na to ryzyko są dzieci i młodzież - ostrzega Komisja. (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze