Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rynki finansowe w cieniu zestrzelonego samolotu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lipca 2014, 10:30

  • Powiększ tekst

Możliwość wzrostu napięcia politycznego po katastrofie malezyjskiego samolotu na terytorium Ukrainy oraz zaostrzenie sankcji USA nałożonych na Rosję studzą nastroje na rynkach - oceniają w piątek analitycy. Indeksy na GPW ok. godz. 10 na niewielkich spadkach.

Strach inwestorów przed konsekwencjami wzrostu napięcia geopolitycznego na linii Ukraina-Rosja i Zachód-Rosja przełożył się w czwartek w godzinach popołudniowych na silne wahania na rynkach finansowych - stwierdził dyrektor działu analiz w Admiral Markets Marcin Kiepas. "Umocnił się jen i szwajcarski frank, mocno stracił rubel, wzrosły ceny złota i spadły ceny akcji. Dziś strach ten wciąż powinien być obecny" - ocenia.

W czwartek Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych rozbił się na terytorium Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie samolotu było 295 osób; nikt nie przeżył. W rejonie, gdzie spadł samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. Zdaniem władz Ukrainy samolot mógł być zestrzelony przez separatystów, którzy dysponują ciężkimi zestawami przeciwlotniczymi Buk. Separatyści obarczają winą za strącenie Boeinga 777 stronę ukraińską.

Kiepas dodał, że choć dla inwestorów polityka nie ma istotnego znaczenia, obecnie trudno przewidzieć, jak ta sytuacja się zakończy. "Równie realne jest zawieszenie broni pomiędzy prorosyjskimi separatystami a Ukraińcami w celu wyciszenia emocji i zbadania sprawy zestrzelonego samolotu pasażerskiego MH17, jak to, że Zachód nałoży prawdziwie ostre, a nie udawane sankcje na Rosję, co odciśnie swe negatywne piętno na tamtejszej gospodarce, ale też i ograniczy tempo wzrostu w Europie, w tym w Polsce. Nie można też wykluczyć, chociaż to w tej chwili najmniej realny scenariusz, że wojska rosyjskie wkroczą na wschodnią Ukrainę pod pretekstem zabezpieczenia miejsca tragedii i przerwanie walk w tym regionie, co dodatkowo zwiększy ryzyko geopolityczne" - stwierdził analityk.

Niepewność odbiła się na nastrojach inwestorów na całym świecie. Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami - Dow Jones Industrial spadł o 0,94 proc., S&P 500 - o 1,18 proc., a Nasdaq Comp. stracił. Podobnie było w Azji, gdzie japoński Nikkei 225 spadł na zamknięciu sesji o 1,0 proc. Z kolei rosyjski indeks MICEX rozpoczął piątkową sesję spadkiem o 1,9 proc.

Jak wskazał Kiepas, przecena dotyka też linii Malaysian Airline, do której należał samolot. Akcje spółki spadają w piątek o ponad 11 proc.

"W piątek niepewność odnośnie sytuacji geopolitycznej wciąż powinna się utrzymywać. Szczególnie, że obawy może budzić już nie tylko temat ukraiński, ale również rozpoczęta wczoraj ofensywa lądowa wojsk Izraela na Strefę Gazy. Dlatego po obserwowanym teraz m.in. na rynku walutowym i surowcowym odreagowaniu wczorajszych silnych wahań, należy przygotować się na kontynuacje ruchów z czwartku" - ocenił analityk Admiral Markets.

W piątek ok. godz. 10 za euro płacono 4,14 zł, za dolara 3,06 zł, a za szwajcarskiego franka 3,41 zł.

W opinii analityków w piątek przed spadkami raczej nie uchroni się warszawska giełda. "Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się na parę minut przed tym, jak fakt zestrzelenia malezyjskiego Boeinga obiegł światowe media. Dodatkowo w ostatniej godzinie amerykańskiej sesji na rynek trafiła informacja o rozpoczęciu przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy. Tym niemniej najważniejszą informacją jest ta dotycząca Ukrainy" - powiedział Łukasz Bugaj z DM BOŚ.

"Wraz z tym wydarzeniem wyraźnie rośnie ryzyko geopolityczne. Widać to było zarówno w słabych zakończeniach sesji w Europie, jak i też spadkach na Wall Street. Dodatkowo widać było również negatywną reakcję na piątkowych zamknięciach giełd azjatyckich" - dodał.

Po godz. 10 dziś indeksy WIG30 i WIG20 traciły po ok. 0,6 proc.

(PAP)

rbk/ kam/ je/ mow/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych